Tata stomik, Tata stomika, Tata

0

Czy zastanawialiście się kiedyś, o co tak naprawdę chodzi w byciu ojcem? U większości rodziców tych zwierzęcych i tych ludzkich, to matki zajmują się młodymi od chwili poczęcia-przez ciążę, później rodząc w bólach, podczas dzieciństwa aż do pełnoletniości, a często i dłużej 🙂

Matki noszą dzieci, czasami dosłownie, w zębach. Pielęgnują, karmią, doglądają…i tym samym rola matki jest określona i zdefiniowana, wszyscy wiedzą czego się po matce spodziewać.

A jaka jest rola ojca? Czy chodzi o zarabianie na życie –nie, ta funkcja ojca już dawno się zdezaktualizowała.

Czy najważniejsza rolą ojca jest akt poczęcia? Na pewno nie, bo w dobie In vitro dawcą plemnika może być każdy.

Ojciec nie musi już także polować na mamuty, czy przynajmniej dziki, żeby wykarmić dzieci, nie musi doglądać stada i uprawiać ziemi, podczas gdy matki piastują i karmią-kobiety radząc sobie z zarabianiem pieniędzy i zdobywaniem pożywienia nie gorzej niż faceci!

Więc w czym rzecz w tym byciu ojcem?

Myślę, że najważniejsza jest obecność!!!

Czas to najważniejsza i najcenniejsza rzecz jaką tata może dać dzieciom. Nawet najlepsze, najdroższe zabawki bledną przy tatusiowych pomysłach na wspólną zabawę. Najnowsza gra komputerowa nie jest tak atrakcyjna jak wspólny z tatą wypad na rower, na którym właśnie tata uczył dziecko jeździć, czy popołudniowe łowienie ryb. Mama jest super, ale bitwa na poduszki z tatą, lepienie bałwana, czy szaleństwa w parku linowym to frajda nie z tej ziemi 🙂

A więc najlepszy ociec to ojciec obecny.

Nawet jeżeli nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania, to może podpowie komu trzeba to pytanie zadać.

Nawet jeśli nie naczytał się o tym jak wychowywać dzieci i działa po omacku, to zawsze ma czas na naprawienie błędów.

Nawet jeżeli nie zawsze dobrze się czuje i czasami nie ma energii żeby podrzucać dziecko do góry, to przecież nikt nie jest niezniszczalny. Kiedy czasami tacie brakuje sił na aktywną zabawę to zawsze da radę wymyśleć coś fajnego, a wspólnie spędzany czas, to chwile do których zawsze wraca się we wspomnieniach dzieciństwa.

Stomia i ojcostwo ma dwa odcienie; wielu ojców zostaje stomikami, , ale i wielu stomików zostaje ojcami,  bo wyłonienie stomii nie jest jakąkolwiek przeszkoda aby zostać ojcem. W obu przypadkach potrzebna jest rozmowa z dzieckiem i wyjaśnienie czym jest stomia i z jakiego powodu worek jest na brzuchu taty.  Rozmowy o stomii z maluchami na pewno nie są łatwe, ale są nie do uniknięcia, tak jak stomia. Dzieci  z czasem oswajają się ze stomią rodzica i nie stanowi ona jakichkolwiek barier w kontaktach.

W kontekście stomia i ojcostwo nie możemy również zapominać o ojcach stomików. Dla mężczyzny choroba dziecka to ogromne wyzwanie. Poczucie bezradności i obawa jak sobie z tym nowym czymś na brzuszku dziecka będzie można radzić. Kiedy zapada decyzja o wyłonieniu u dziecka stomii pojawia się wiele pytań, na które odpowiedzi da nadchodząca codzienność ze stomią. Zazwyczaj okazuje się że nie taki diabeł straszny jak go malują i ojcowie radzą sobie ze stomią córki czy syna, równie sprawnie jak wykwalifikowane pielęgniarki stomijne!

Dzisiaj w dniu Ojca składamy życzenia Tatusiom stomikom i Tatusiom stomików i Tatusiom. Kochani Ojcowie, dawajcie jak najwięcej czasu swoim dzieciom i róbcie to nie tylko dla nich, ale również dla siebie, czas jest najcudowniejszym prezentem, który dajecie swoim dzieciom i jednocześnie najlepszym co od nich dostajecie!

Bądźcie obecni w ich życiu i pokazujcie dzieciom to co naprawdę warte zobaczenia.

Zapraszamy serdecznie na niezwykłą sesję pokazującą 3 silnych, cudownych, ciepłych facetów, u których wyłoniono stomię. Zgodzili się na utrwalenie w kadrach fotograficznych chwil, które spędzają ze swoimi dziećmi. Zobaczcie ile czułości jest w oczach tych ojców i ile radości w uśmiechu ich dzieci.

Poznajcie Bartka, Tomka i Szymona!

Wszystkiego najcudowniejszego w Dniu Ojca!

A może zechcielibyście przesłać nam fotki z Waszymi pociechami?

 

Tekst: Katarzyna Szczepańska, czerwiec 2022