0

Drodzy, Kochani w Wasze ręce oddajemy kolejny cykl artykułów dotyczących życia ze stomią i życia ze stomikami.

Pod nazwą: STOMIA – ŻYCIE, NIE TABU, znajdziecie szereg artykułów dotykających codzienności ze stomią. Począwszy od – czasami, dramatycznej decyzji o jej wyłonieniu, przez pierwsze dni po operacji, aż po codzienne zmagania się z tematami, jakie są udziałem Stomików i ich Bliskich.
W kolejnych artykułach będziemy opisywać zwykłe rzeczy, o których my, stomicy, nie mówimy, choć nierzadko są one dla nas trudne i upokarzające. I to na tyle, że często nie mamy sił i chęci, by żyć. Jeszcze częściej chcielibyśmy swoją rozpacz, frustrację i poczucie braku sensu tak po prostu wykrzyczeć, nie mając pomysłu, jak te złe i trudne emocje zamienić na wartościowe i jakościowe życie.

Dlatego będziemy tu opowiadać o uczuciach, odczuciach, o braku sensu i potrzebie nadziei. O samotności, uporze i hardości. Będziemy też przypominać o tym, że choć często wcale nie mamy takiej pewności – to także my, stomicy, zasługujemy na godne, dobre życie.
Liczymy na to i mamy ogromną nadzieję, że te artykuły pomogą Wam, Drodzy, Kochani zrozumieć i oswoić temat, który bywa bardzo trudny do zaakceptowania, co może być paradoksem, bo przecież dał wielu ludziom szansę na dalsze życie.

STOMIA – ŻYCIE, NIE TABU to cykl artykułów, przedstawiających stomię od kuchni, tym bardziej autentycznie, że – okiem stomiczki 🙂

Będziemy więc pisać o tym, że życie ze stomią nie zawsze jest łatwe i nie należy zapewniać, że jest inaczej. Będziemy także pokazywać, dlaczego, mimo wszystko, nie należy się poddawać i dlaczego warto próbować coś zmieniać. A wszystko to na przykładach i prawdziwych historiach.
Nie znajdziecie tu gotowego przepisu na fajne życie, ale, mamy nadzieję, że znajdziecie coś cenniejszego – inspirację i chęć do zmian oraz odwagę, potrzebną, by wziąć swoje sprawy w swoje własne ręce.
Zapraszamy do lektury mając nadzieję, że odnajdziecie w tych opowieściach odpowiedzi na Wasze rozterki, problemy i często niezadane pytania oraz niewypowiedziane obawy.

Rolą tych artykułów jest pokazanie, że stomik może a nawet powinien zawalczyć o swoją normalność, bo zasługuje – bo my wszyscy zasługujemy na dobre, zwykłe życie.
A przede wszystkim na to, by:
– znów wyjść z domu i z własnej głowy, podróżować i spotykać się z ludźmi
– cieszyć się nowym życiem, bez poczucia straty, krzywdy i niezrozumienia
– przepracować frustrację, brak akceptacji woreczka i niechęć do jego samodzielnej zmiany.
– wyzbyć się niechęci do samych siebie
– pójść na zakupy i uczcić nowe życie nową garderobą,
– radzić sobie z odklejeniem się woreczka w przymierzalni, w kinie i na basenie.
– znów czuć radość z bliskości z drugim człowiekiem

Tych małych – wielkich marzeń o zwykłej codzienności jest wiele. Będziemy o nich pisać. Będziemy je przybliżać tak sugestywnie, byście poczuli przemożną chęć życia tak, jak na to zasługujecie. By stomia była jedynie dodatkiem do barwnego dobrego życia, a nie jego centrum.

Pamiętajmy. STOMIA TO ŻYCIE – NIE TABU, co będziemy tu udowadniać. I to – na przykładach 🙂