Urocze baletnice, skaterzy i piłkarze, a jednocześnie młodzi stomicy – kolejna sesja zdjęciowa zrealizowana w ramach kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” rozprawia się z mitem, że stomia dotyka tylko dorosłych i jest przeszkodą w realizacji marzeń [Galeria zdjęć].

Ze względu na wzrost zachorowań na choroby układu pokarmowego problem stomii dotyczy osób w coraz młodszym wieku. Stomia jest jednak nie tylko efektem nowotworów i chorób układu pokarmowego, odpowiadają za nią także powikłania i wady rozwojowe, które są częstą przyczyną jej wyłonienia u najmłodszych pacjentów. Około 75% stomii u pacjentów poniżej 18. roku życia wyłanianych jest właśnie w grupie noworodków i niemowląt, dlatego jednym z celów kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” jest walka ze stereotypem, że stomia to tylko problem wieku podeszłego.

Zdjęcia mają udowodnić, że dzieci z workiem stomijnym mogą w pełni korzystać z życia i spełniać swoje marzenia tak samo jak ich rówieśnicy, dlatego fotografie prezentują małych stomików w sytuacjach związanych z ich aktywnościami na co dzień. Zabawy z rówieśnikami, gra w piłkę czy plażowanie są jak najbardziej dostępne dla małych kangurków. Problemem małych stomików często nie jest sam woreczek, lecz niezrozumienie przez drugiego człowieka.

Wyłonienie stomii u dziecka, powoduje u rodziców niepokój o życie i zdrowie dziecka. Stomia nie jest chorobą i nie powoduje ograniczeń w normalnym funkcjonowaniu. Warto pamiętać, że jest to często jedyny możliwy sposób leczenia, a nawet uratowania życia maleństwu.

Osobom dorosłym jest znacznie łatwiej wytłumaczyć nową sytuację związaną z posiadaniem stomii, aniżeli dzieciom i nastolatkom. Wśród najmłodszych stomików, przez długi czas stomia jest rzeczą normalną. Moment, w którym muszą zderzyć się z brakiem wiedzy na temat stomii wśród otoczenia może rodzić uczucie wstydu i braku akceptacji własnej sytuacji. Poczucie odmienności w żaden sposób nie sprzyja funkcjonowaniu z workiem stomijnym. Dlatego tak istotna jest rola edukacji społeczeństwa i budowania powszechnego zrozumienia dla stomików.

Chcemy, aby sesja zdjęciowa oswoiła temat stomii u dzieci w społeczeństwie oraz ułatwiła mu jego zrozumienie. Mamy nadzieję, że zdjęcia będą wsparciem dla rodziców przyszłych stomików, a młodym stomikom ułatwią akceptację sytuacji w jakiej się znaleźli i pomogą na jej pozytywny odbiór wśród ich otoczenia.

Poznajcie naszych bohaterów:

Artur Kajetan Kamil Kornelia Liliana Oskar Tomek Zosia

Zdjęcia i stylizacja: Małgorzata Rokicka