Warszawa, 08.04.2018

W Częstochowie powstaje Punkt Konsultacyjno-Szkoleniowy dla stomików.

Już 17 kwietnia na medycznej mapie Częstochowy pojawi się miejsce, na który z niecierpliwością czekają wszyscy stomicy zamieszkujący w regionie. Fundacja STOMAlife otwiera kolejny Punkt Konsultacyjno-Szkoleniowy, czyli placówkę, która powstaje z myślą o wsparciu stomików, ale również ich bliskich.

Wypadek, nowotwór, choroba Leśniowskiego-Crohna i zalecenie: wyłaniamy stomię. Co roku ponad 6 tysięcy osób musi zmierzyć się z taką informacją i obawą, jak dalej będzie wyglądało ich życie. Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 50 tysięcy osób z wyłonioną stomią. Liczba ta wzrosła o 25% zaledwie w ciągu ostatnich 5 lat. Biorąc pod uwagę, że tendencja zachorowań na nowotwory, które są jedną z głównych przyczyn wyłaniania stomii, jest rosnąca, prognozuje się, iż tego typu operacje również będą coraz częstsze. „Liczba operacji wyłonienia stomii rośnie z roku na rok. Niestety, po likwidacji finansowania dla poradni stomijnych, brakuje miejsc, w których stomicy mogą znaleźć pomoc i wsparcie” – mówi Magda Piegat, wiceprezes Fundacji STOMAlife, która działa na rzecz osób z wyłonioną stomią. „W ramach działań naszej Fundacji, staramy się wypełniać tę lukę tworząc tzw. PKS-y, czyli miejsca takie, jak to w Częstochowie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że to zaledwie kropla w morzu potrzeb” – dodaje Magda Piegat. A potrzeby są ogromne. Jak wynika z badań Fundacji STOMAlife, ponad trzy czwarte stomików w jakimś stopniu wycofuje się z życia społecznego w obawie przez odrzuceniem.

Już 17 kwietnia 2019 roku, rozpocznie działalność Punkt Konsultacyjno-Szkoleniowy przy ul. Armii Krajowej 12/30 w Częstochowie, który czynny będzie dwie środy w miesiącu, w godzinach 13.00–15.00. Punkt poprowadzi doktorantka, mgr pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa rodzinnego, pielęgniarka stomijna z długoletnim stażem, z-ca Dyrektora Medycznego ‘’Hospmed’’ Sp. z o.o. w Częstochowie i wykładowca – Irena Sikora-Mysłek. „Jestem bardzo szczęśliwa, że Częstochowa zyska miejsce, w którym stomicy znajdą wsparcie w kwestii pielęgnacji stomii, ale również, a może przede wszystkim zrozumienie” – mówi Irena Sikora-Mysłek. I dodaje „Ze stomikami pracuję od wielu lat. Wiem, jak bardzo potrzebna jest profesjonalna pomoc na pierwszym etapie życia ze stomią i jak trudno ją uzyskać po likwidacji poradni stomijnych. Wiem też, że jeśli uda się pokonać bariery związane z negatywną stroną stomii, często znikają również inne lęki i można nadal cieszyć się życiem rodzinnym, zawodowym i jak również społecznym”.

Wszystkie osoby zainteresowane skorzystaniem z bezpłatnych konsultacji, mogą umówić się na spotkanie w punkcie dzwoniąc pod numer 514 600 222.