Warszawa, 14.01.2018

Rusza „stomaCAFE” – nowa inicjatywa Fundacji STOMAlife startuje w Warszawie.

W ramach trwającej kampanii społecznej „Stomia – symbol zwycięstwa”, Fundacja Stomalife rozpoczyna cykl spotkań przy kawie, podczas których każdy, kto chce dowiedzieć się więcej na temat stomii może w nieformalnej atmosferze to uczynić. Pierwsze spotkanie z cyklu „stomaCAFE” odbędzie się już 24 stycznia 2019 r., w godz. 16.00-19.00 w kawiarni Moko-tuff przy ul. Puławskiej 34 w Warszawie.

Stomia to chirurgicznie wytworzone połączenie części jelita z powierzchnią brzucha, które umożliwia wypróżnianie się do specjalnego worka stomijnego. Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 50 tysięcy osób z wyłonioną stomią, a liczba ta sukcesywnie rośnie. Pomimo tego, iż temat może dotknąć każdego, jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie Fundacji STOMAlife we wrześniu 2018 roku, Polacy nadal nie do końca wiedzą czym jest stomia (zaledwie 25% ma prawidłowe skojarzenia z terminem „stomia”), a w ich świadomości funkcjonuje wiele mitów na ten temat.

„To naturalne, że brak wiedzy powoduje strach przed tym, czego nie znamy. Dlatego od lat prowadzimy działania, które mają za zadanie szerzenie wiedzy na temat stomii nie tylko wśród stomików, ale również wśród społeczeństwa.” – mówi Magda Piegat z Fundacji STOMAlife. „StomaCAFE to kolejny krok. To nie jest spotkanie tylko dla stomików. To spotkanie dla każdego, kto czuje, że chce poszerzyć swoją wiedzę i poznać wspaniałych ludzi, którzy ze stomią żyją na co dzień” – dodaje.

Spotkanie będzie miało charakter otwarty. Udział w nim wezmą stomicy, przedstawiciele Fundacji STOMAlife oraz ………………………………………………………… Nie będzie wykładów, przemówień, ani części oficjalnej. Przez 3 godziny, każdy kto dołączy do spotkania może liczyć na kawę i otwartą rozmowę na temat życia ze stomią i nie tylko.

„Ponad 63% Polaków nie zaakceptuje stomików na basenie. A my wiemy, że jeśli zdrowie im na to pozwala, nie ma najmniejszych przeciwskazań, żeby mieli z niego nie korzystać. Prawie 1/3 z nas uważa, ze stomia wydziela nieprzyjemny zapach. Tymczasem worki stomijne posiadają specjalne filtry zapachowe i są na tyle technologicznie zaawansowane, że się to po prostu nie zdarza. ” – komentuje Magda Piegat. I dodaje „Jeśli uda nam się obalić te mity i uprzedzenia to życie ponad 50 tysięcy ludzi stanie się zdecydowanie łatwiejsze. Dlatego serdecznie wszystkich zapraszamy na kawę do stomaCAFE”.

Dodatkowe informacje:

Zuzanna Bieńko

e-mail: zuzanna.bienko@lbrelations.pl

kom. +48 533 310 339