Informacja prasowa

5 października 2016

Nagrody „stomaPERSONA 2016” rozdane!

5 października, w warszawskim Pałacu Prymasowskim wręczone zostały nagrody stomaPERSONA. W trakcie Gali Finałowej II edycji Plebiscytu wyróżniono pracowników środowiska medycznego oraz, po raz pierwszy dziennikarzy podejmujących tematykę stomii. Głównym celem Plebiscytu było nagrodzenie osób, które aktywnie działają na rzecz osób z wyłonioną stomią, pomagają im w powrocie do zdrowia, a także uświadamiają społeczeństwo odnośnie życia ze stomią.

Plebiscyt stomaPERSONA, będący inicjatywą Fundacji STOMAlife, zorganizowany został po raz drugi. Gala rozdania nagród odbyła się w szczególnym dniu – Krajowym Dniu Stomika, obchodzonym
co roku 5 października.

Plebiscyt daje pacjentom szansę na wyrażenie wdzięczności oraz docenienie tych, którzy
w trudnych chwilach okazali im pomoc i wsparcie. Warto dodać, że to właśnie stomicy są jurorami
w tym plebiscycie. Do biura kampanii spłynęło ponad 2 tysiące głosów a każda osoba miała możliwość oddania swojego głosu w następujących kategoriach: lekarz, pielęgniarka stomijna, punkt konsultacyjno-szkoleniowy
– mówi Dorota Minta, prezes Fundacji STOMAlife.

Tegoroczną edycję plebiscytu Patronatem Honorowym objęła Krystyna Kozłowska – Rzecznik Praw Pacjenta, która w trakcie gali razem z Prof. dr hab. n. med. Zoran Stojčevem – członkiem Rady Programowej Kampanii Społecznej „STOMAlife. Odkryj stomię”, wręczyła wyróżnienia nagrodzonym.

W kategorii pielęgniarka stomijna wyróżniono Lidię Krzyżanowską ze Specjalistycznego Szpitala
im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu oraz Jolantę Mączkę ze Szpitala Miejskiego w Zabrzu.
W kategorii lekarz, nagrodę odebrała Maria Urlych-Karasińska z Mazurskiego Centrum Zdrowia „Pro-Medica” w Ełku. Nagrodzonym punktem konsultacyjno-szkoleniowym została poradnia w elbląskim Szpitalu Specjalistycznym z Przychodnią SPZOZ, w imieniu którego nagrody odebrały pielęgniarka stomijna Helena Dziekańska – będąca sercem punktu oraz Arletta Peplińska – dyrektor ds. pielęgniarstwa Szpitala, w ramach którego poradnia może funkcjonować.

W tym roku po raz pierwszy nagrodzono również dziennikarzy, za ich reporterski wkład
w szerzenie wiedzy na temat trudnego tematu jakim jest stomia. Zwiększanie wiedzy na temat stomii, ma przede wszystkim bezpośrednie przyłożenie na psychiczny aspekt życia stomików. Poruszanie podczas dyskusji publicznej spraw związanych z wyłonieniem stomii, często budzi zdziwienie i zaskoczenie, jednak uświadamianie społeczeństwa w kwestiach, z którymi do tej pory nie miało bezpośredniego kontaktu stanowi ważny element pracy dziennikarza.

Wyróżnienie otrzymały: Elżbieta Korczyńska za program „Na wyciagnięcie ręki” w Radiowej Trójce, Małgorzata Wiśniewska, redaktorka „Wiadomości” TVP1, Monika Zalewska, prowadząca program „Wystarczy Chcieć” w Polsat News oraz program „Wstajesz i wiesz” TVN24.

Sposób funkcjonowania większości ludzi w następstwie wyłonienia stomii zmienia się diametralnie. Wyniki badania zrealizowanego przez Fundację STOMAlife. Odkryj stomię pokazały, że 46% pacjentów po operacji wyłonienia stomii wycofuje się z życia towarzyskiego oraz obawia się powrotu do aktywności sprzed operacji. Strach przed odrzuceniem społecznym, brakiem zrozumienia oraz wstydem powoduje zamknięcie się stomików w domach. Sposobem na ich normalne funkcjonowanie jest pokonanie lęku i związanego z nim mylnego przekonania, że życie po wyłonieniu stomii kojarzy się tylko ze starością czy samotnością. Z tego właśnie powodu, okazywanie wsparcia i zrozumienia stomikom stanowi jedno z najbardziej wartościowych narzędzi na ich powrót do pełnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Organizatorzy kampanii mają nadzieję, że wyróżnienie osób wykazujących ponadprzeciętne zainteresowanie losem pacjentów wynagrodzi ich trud włożony w codzienną pracę oraz zmotywuje do dalszej aktywności społecznej. Już za rok, w III edycji Plebiscytu stomaPERSONA, pacjenci będą mogli nagrodzić swoimi głosami kolejne osoby przyczyniające się do poprawy jakości życia stomików.

***

Celem kampanii społecznej „STOMAlife. Odkryj stomię” jest walka z wykluczeniem społecznym dotykającym stomików, przełamanie tabu związanego ze stomią oraz edukacja pacjentów i społeczeństwa w zakresie faktów i mitów z nią związanych. Misją inicjatywy jest zbudowanie powszechnej akceptacji dla stomików tak by mogli powrócić do normalnej aktywności zawodowej i społecznej.

Kampanię, której inicjatorami są: Polskie Towarzystwo Stomijne Pol-ilko, Fundacja im. dr. Macieja Hilgiera oraz Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita” prowadzi Fundacja STOMAlife. Partnerem medycznym jest firma SALTS POLSKA Sp. z o.o.

Kampania została objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Pacjenta, Rzecznika Praw Dziecka, Collegium Medicum UMK, Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacji ECE „Po Prostu”, Łódzkiego Stowarzyszenia Stomijnego, Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Polskiego Klubu Koloproktologii, Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Stomijnych, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, Polskiego Towarzystwa Urologicznego, Pomorskiego Stowarzyszenia Stomijnego, Fundacji Dobre Ręce Polskich Położnych, Prezydent Warszawy oraz Towarzystwa Chirurgów Polskich, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Dodatkowych informacji udziela:

Hubert Koszela, tel.: +48 883 226 220, e-mail: biuro@stomalife.pl