WISŁAWA SZYMBORSKA, „Portret kobiecy”

Musi być do wyboru,
Zmieniać się, żeby tylko nic się nie zmieniło.
To łatwe, niemożliwe, trudne, warte próby.
Oczy ma, jeśli trzeba, raz modre, raz szare,
Czarne, wesołe, bez powodu pełne łez
Śpi z nim jak pierwsza z brzegu, jedyna na świecie.
Urodzi mu czworo dzieci, żadnych dzieci, jedno.
Naiwna, ale najlepiej doradzi.
Słaba, ale udźwignie.
Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała.
Czyta Jaspersa i pisma kobiece.
Nie wie po co ta śrubka i zbuduje most.
Młoda, jak zwykle młoda, ciągle jeszcze młoda.
Trzyma w rękach wróbelka ze złamanym skrzydłem
własne pieniądze na podróż daleką i długą,
tasak do mięsa, kompres i kieliszek czystej.
Dokąd tak biegnie, czy nie jest zmęczona.
Ależ nie, tylko trochę, bardzo, nic nie szkodzi.
Albo go kocha albo się uparła.
Na dobre, na niedobre i na litość boską.

 

Kobiecość to ogromne pokłady siły, ciepła, piękna i mądrości. Żeby je wydobyć musisz pokochać swoje ciało i umysł. Zaakceptować je, szanować i pielęgnować najlepiej jak potrafisz. Może się zdarzyć, że patrząc w lustro nie dostrzegasz pełni swego kobiecego piękna, wtedy konieczne jest szybkie przemeblowanie tego jak siebie postrzegasz. Żeby było to możliwe musisz na nowo poukładać swoje wnętrze, poczuć się w nim wygodnie i komfortowo. Pamiętaj jednak, że nie jesteś szafą z IKEI, którą łatwo da się zmontować wg instrukcji. Jesteś szczególna, jedyna i niepowtarzalna – Ty to Ty.

Akceptacja siebie nie nosi żadnych znamion egoizmu czy narcyzmu, to po prostu zwykła ludzka  życzliwość dla swego ciała. Zanim zaczniesz szukać przyjaciół czy partnerów, zaprzyjaźnij się ze sobą. Fakt, prawdziwy przyjaciel czasami bywa szorstki i surowy. Czasami podpowiada, że chyba już czas najwyższy na wizytę u fryzjera, zmianę diety, czy inny dobór garderoby. Przyjaciel robi to, co musi zrobić dla Twego dobra, a zatem popatrz na siebie i wsłuchaj się w to, co Twój wewnętrzny przyjaciel podszeptuje. Samoakceptacja nie może przecież oznaczać, że odpuszczasz to czy dobrze wyglądasz, że bez względu na to, czy dbasz o siebie, czy odpowiednio dobierasz ubrania, czy też kompletnie nie zwracasz na to uwagi- zawsze będziesz z siebie zadowolona. W końcu po to wynaleziono lustro, aby się w nim przejrzeć i podjąć decyzję, jak można podkreślić naturalne piękno i wydobyć pełnię kobiecości. Znając mocne strony zarówno swojego wyglądu jak i umiejętności, można rozwijać to co piękne, bawić się życiem i realizować pasje. Ważne jest jednak także, aby poznać własne ograniczenia, ponieważ wiedza o tym co w nas słabsze pozwoli poprosić o pomoc jeśli to konieczne, tak aby zachować pewność siebie, czuć się ważnym, ale również uchronić się przed kłopotami.

Drogę do samoakceptacji czas zacząć od zaraz, bo nie można odkładać życia na specjalne okazje. Dajmy sobie prawo do radości! Nigdy małe przyjemności nie powinny przegrywać z szarą codziennością i obowiązkami. Czasami najważniejszą rzeczą jaką można zrobić jest odpoczynek, niekoniecznie musi to być błogie lenistwo ale np. medytacja, spacer, ulubiony serial czy lektura.

Nie licz dni – spraw żeby dni się liczyły i każdy z nich był wyjątkowy!

Postaraj się traktować innych tak, jak sama chciałabyś być potraktowana. Jeżeli widzisz, że koleżanka z pracy nie do końca właściwie dobrała buty do sukienki, powstrzymaj się od kąśliwego komentarza, ale kiedy widzisz, że wygląda fajnie nie zachowuj tego podziwu dla siebie tylko powiedz jej o tym.

Nikt nie potrafi tak głęboko zranić i tak skutecznie podważyć pewności siebie, jak inna kobieta. Ale też nikt nie potrafi tak wesprzeć i podbudować jak inna kobieta. Bywa, że życzliwe „babskie pogaduchy” takie zwyczajne, siostrzane, koleżeńskie, sąsiedzkie, czy to ze spotkaną przypadkowo starszą panią w poczekalni u lekarza, czy z kumpelą przy kawce, podziałają lepiej niż profesjonalna psychoterapia. Przyjacielskie zwierzenia pokazują, co w naszym życiu i naszych ciałach jest dobre, udane, piękne i co musimy pielęgnować. Wszyscy potrzebujemy odrobiny samokrytycyzmu, ale też potrzebujemy znacznej dozy ufności i podziwu.

Naucz się inspirować innymi ale za wszelka cenę wyzbądź się chęci porównywania do nich. Niech dobra figura innej kobiety będzie motywacją do zdrowego trybu życia, ale niech nie będzie powodem do umniejszania twojej samooceny. Przeglądaj się w sobie jak w lustrze i nie zapomnij o uśmiechaniu się do swego odbicia.

Kiedy kobieta jest kochana przez partnera, dzieci i przyjaciół, ale niestety nadal nie kocha siebie samej, nie wierzy w prawdziwość okazywanej przez innych miłości, przyjmując, że na nią nie zasługuje.

Najważniejsza miłość Twojego życia jest najbliżej Ciebie, jest w Tobie.

Idąc po krętych ścieżkach samoakceptacji, nie wahaj się próbować nowych rzeczy, odkrywaj lądy kolejnych możliwości i nie ustawaj w poszukiwaniach tego co polubisz i z czym poczujesz się bezpiecznie. Poczucie bezpieczeństwa, i pewność siebie są niezwykle ważne, a ich brak zalewa nas jak wezbrane fale podczas burzy na morzu. Mądra kobieta nie przestraszy się sztormu, tylko nauczy się lepiej sterować swoją łodzią, aby bezpiecznie płynąć przez tonie lęków i pewną ręką trzymać ster. Żaden statek nie utonął  od otaczającej go wody, tylko od tej, która dostała się do jego wnętrza.

Aby kobieta poczuła się piękna czasami trzeba bardzo niewiele: fajny ciuszek, dobry makijaż, komplement, albo przynajmniej pełne aprobaty spojrzenie innego człowieka!

Najważniejsze w życiu są przeżycia i tylko dla nich naprawdę warto żyć! W ich poszukiwaniu zaprosiliśmy kilka podopiecznych fundacji Stomalife na spotkanie, które nie bez powodu nazwaliśmy „Metamorfozy”. Podczas tego intensywnego pełnego wrażeń dnia, fryzjerzy i wizażystki i stylistki – pokazali jak dobry makijaż, właściwie dobrana kreacja i fryzura czy peruka – skutecznie może poprawić nastrój i samoocenę.

Najważniejsze były jednak wspólnie spędzone chwile, pełne wzajemnych zachwytów, rozmów, zwierzeń i wzruszeń. Nasze siostrzane pogaduchy podczas, których doszłyśmy do wniosku, że problemami, które można rozwiązać nie trzeba się martwić, a tymi których nie można rozwiązać nie ma sensu się martwić 🙂 Metamorfozy kilku pięknych kobiet zostały zatrzymane w kadrze. Mamy teraz niekłamaną przyjemność podzielić się nimi z Wami drodzy czytelnicy.