Mam stomię aby nadal być!

Często zadajemy sobie pytanie: Mieć czy być? W przypadku kiedy zapada decyzja o wyłonieniu stomi to, mieć czy być zamienia się na:  Mieć aby nadal być. Bo chociaż teraz mam stomie to nadal jestem ja!

Wszyscy piszemy własne scenariusze na życie. Każdy z nas jest inny, więc inaczej przyjął  diagnozą o konieczności wyłonienia stomii. Nie bez znaczenia są oczywiście okoliczności w jakich dowidzieliśmy się, że musimy żyć ze stomią.

W przypadku kiedy chorujemy od wielu lat, kiedy decydujemy się na wyjście z domu jedynie wówczas kiedy na 100% wiemy, że będziemy mogli w każdej chwili skorzystać z toalety, kiedy ból sprawia, że przestajemy lubić żyć i wtedy lekarz mówi nam, że ulgę da nam wyłonienie stomi – traktujemy operację jak wybawienie – tak jak amputacja nogi przynosi ulgę cierpiącemu na chorobę Buergera i chirurg odcina mu nie nogę, tylko ból. Bywa jednak też tak, że np. dochodzi do  perforacji jelita podczas kolonoskopii, uszkodzenia przewodu pokarmowego na skutek wypadku, czy decyzja o wyłonieniu zapada na stole operacyjnym, podczas zabiegu związanego zupełnie z innym problemem zdrowotnym i pacjent budzi się z „obcym” na brzuchu i komunikatem, że zostaną razem na długo lub na zawsze, wówczas jest to dla pacjenta szok i zdecydowanie trudniej przyswoić informację o konieczności życia ze stomią.

Nie ukrywajmy , że dopóki nie dotyczyło nas to osobiście nasza wiedza na temat stomii, w większości przypadków, była znikoma. Wielu stomików nie wiedziało wcześniej czym jest stomia i z czym potencjalnie będą musieli się zmierzyć jeżeli zostanie ona wyłoniona.

Bez względu na okoliczności jej wyłonienia życie „po” nigdy nie jest już takie samo. O tym jakie zmiany zachodzą w naszych codziennych aktywnościach, w które musimy wpisać obsługę stomii, jakie są blaski i cienie posiadania stomii, dowiadujemy się tak naprawdę, dopiero po wyjściu ze szpitala. Powrót do domu bywa jak kubeł zimnej wody na rozgrzaną głowę. Radość z powrotu do domu i do najbliższych, przyćmiewa  strach o to jak będziemy sobie radzić samodzielnie chociażby z wymianą worka, bez którego nie możemy już funkcjonować. Stomia staje się naszym ratunkiem i przekleństwem, ulgą i bezkompromisowym obowiązkiem. Jest więc jednocześnie przyjacielem i intruzem. Gościem, który z biegiem czasu zmienia się w domownika, o którego trzeba się codziennie troszczyć, dbać i zabiegać o jego dobrostan, bo tylko wówczas możemy funkcjonować razem.

Czy jesteśmy w stanie stomię polubić? Jedni tak inni nie. Są wśród nas osoby, które nie pamiętają życia bez stomii, bo wyłonienie nastąpiło wkrótce po tym jak przyszli na świat. Te małe kangurki stawały się dorosłymi torbaczami. Uczyły się życia jako stomicy. Większość została się stomikami nieco później. Wszyscy zmagamy się z problemem braku zrozumienia i akceptacji, często wynikającym z braku wiedzy na temat tego czym jest stomia. Niektórzy wycofują się z życia rodzinnego i towarzyskiego, nie mówią o tym , że są stomikami, nie wyobrażają sobie pójścia na basen czy wejście w relację intymną. Inni mówią o stomii dużo i często, za punkt honoru stawiając sobie pokazanie jak największej ilości osób czym jest stomia i jak oni sami sobie na nowo ułożyć swoje życie po wyłonieniu stomii.

Ja i moja stomia. Można powiedzieć, że tuż po wybudzeniu się z narkozy po operacji, zaczyna się historia stomią pisana. Historia szorstkiej przyjaźni, której więzy nie mogą zostać zerwane.

W budowaniu tej szczególnej relacji, kluczowa jest troska i odpowiedzialność za nowy otwór, który pojawił się na naszym ciele. Pamiętajmy ten otwór jest po to żeby nam pomagać, a nie szkodzić.

W zaakceptowaniu sytuacji w jakiej się znaleźliśmy i do której musieliśmy przywyknąć, pomóc może powtarzane jak mantra, za teologiem Reinholdem Nieburhr: „…daj mi siłę, abym zmienił to co zmienić mogę; daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego”. Te słowa przypisywane również czasami Markowi Aureliuszowi, wskazują jak trzeba zacząć myśleć o życiu ze stomią, która na pewno w pewnych względach nas ogranicza, ale jednak przede wszystkim daje nam szansę, bo życie bez wątpienia płynie dalej wartkim potokiem i nie możemy pozwolić aby przepłynęło obok nas.

Jeśli pojawią się Wam jakieś pytania lub chcielibyście podzielić się z nami swoją historią zapraszamy do kontaktu agnieszka.siedlarska@stomalife.pl lub 800 633 463

Magdalena Łyczko

Magdalena Łyczko

Zawsze walczę do końca

Już w wieku ośmiu lat wiedziała, że chce zostać lekarzem weterynarii. Po trzydziestu latach praktyki zrobiła coś, na co niewielu się odważyło – wyłoniła stomię u psa…

Rudi - Beata Kłeczek

Rudi - Beata Kłeczek

Stomia? Nie dla psa kiełbasa!

Jedenastoletni Rudi spod Krakowa, dostał od życia drugą szansę. Najpierw zmagał się z przerostem prostaty, potem pojawił się problem z jelitami. Przeszedł szereg operacji, które nie przyniosły oczekiwanych efektów. Ostatnią deską ratunku była stomia.

Bianca-Beata Kotoro

Bianca-Beata Kotoro

Język, który otwiera głowię, usta i… drzwi do sypialni

Magdalenie Łyczko o bliskości, kobiecości, męskości i potrzebie pracy nad sobą opowiada psychoseksuolożka Bianca-Beata Kotoro.

Marta Młot

Marta Młot

To ja tak wyglądam?

Chciałabym, żeby kobiety zachwycały się swoim wewnętrznym pięknem: to jest ciało, w którym dorastało moje dziecko, to są piersi, które je wykarmiły, to są nogi, które przetańczyły nie jedną noc.

Patryk Bogucki

Patryk Bogucki

Cierpienie nauczyło mnie czułości

Diagnoza, a potem stomia zmieniły jego życie. Na pytanie co zrobić, by zaakceptować worek, bez wahania odpowiedział: najlepszą receptą jest rozmowa z osobami, które mają podobną sytuację.

Ewelina Jaroń

Ewelina Jaroń

W kwestii akceptacji siebie jestem samoukiem

Podjęła walkę z nowotworem – dobiła go, a potem radioterapia dobiła jej nerki, pęcherz i jelita. Przez dwa worki na brzuchu – urostomię i kolostomię oraz jeden na udzie – nefrostomię, na zawsze musiała pożegnać się między innymi ze spódnicami – zrobiła to bez żalu…

Paulina Ulatowska

Paulina Ulatowska

Życiu mówię - tak!

Nawet gdy czasami bywa ciężko i coś mnie przerasta albo czegoś się boję, jest we mnie wielka wola życia. Ja naprawdę chcę być. Z tym czego nie mam, z tym kim jestem i z tym kim mogę się stać… Ja po prostu zawsze mówię życiu: tak!

Paulina Wesołek

Paulina Wesołek

Cieszę się z małych rzeczy

Pokazując się w odsłonie Wonder Woman, chciałam powiedzieć innym osobom, żeby się nie bały, że mogą wyglądać fajnie, przeżywać interesujące przygody, zajmować się ciekawymi rzeczami i nie muszą być definiowani tylko przez chorobę, wygląd i worek.

Mirela Bornikowska

Mirela Bornikowska

Codziennie rano mówię: Jest okej!

Dopóki nie zrobisz porządku z głową, nie jesteś w stanie pomóc nikomu na czele z samym sobą. Wiem coś o tym, po 1000 dniach koszmaru depresji, pięciu operacjach i stomii – to wystarczyło, że ustawiłam głowę, na „TAK”.

Miłość

Miłość

Poznajcie Mirelę, Ewelinę, dwie Pauliny i Piotra którzy wzięli udział w wyjątkowej sesji!

Doceńmy swoje ciało, gdyż jest jednym z największych darów, jakie posiadamy. Traktujmy je z szacunkiem i należytą uważnością, bo drugiego nikt nam nie podaruje.

Piotr Siwek

Piotr Siwek

Myślę, że choroba zostawia ślad w każdym z nas

Mam ileostomię, która zostanie ze mną już na zawsze. Mogę zażartować w stylu brytyjskim, że jestem reklamą toreb wielorazowego użycia z angielskiego Tesco „Bag for Life”.

Agata Śmietana

Agata Śmietana

Lepiej żałować, że się coś zrobiło, niż żałować, że się nie zrobiło

Chciałabym pomóc kobietom w akceptacji stomii oraz pokazać im, czym jest prawdziwe piękno. Chciałbym pomóc im pokochać swoje ciało na nowo.

Bartłomiej Pisarski

Bartłomiej Pisarski

Zdrowie. Rodzina. Pasje

Nazywam się Bartosz Pisarski, pochodzę z Jeleniej Góry. Mam 34 lata. Mieszkam z żoną i dwójką dzieci we Wrocławiu. Pracuję w amerykańskiej korporacji z siedzibą w Pittsburghu jako zarządzający bazą danych w języku francuskim.

Karolina Szturc

Karolina Szturc

Życie ze stomią może być zwyczajne

Dużo ludzi wokół mnie mówiło, jak bardzo mi współczuje. A ja zastanawiałam się dlaczego. Dlaczego współczuć mi czegoś, co uratowało mi życie?

Łukasz Jargieło

Łukasz Jargieło

Ograniczenia są głównie w głowie

Bądźcie czujni, gdy ktoś obok was… smutnieje, traci energię, izoluje się i przestaje sobie radzić z tym, z czym do tej pory nie miał najmniejszego problemu.

Agnieszka Zogłowek

Agnieszka Zogłowek

Nie zakrywam stomii, bo to część mnie

Dziewczyna, której życie zmieniło się na lepsze po wyłonieniu stomii. Kobieta, która zyskała nowy sens życia, energię do działania i własne wartości. Spełniająca się w każdej roli: tej rodzinnej i zawodowej.

Ola Stasiak

Ola Stasiak

Ze stomią trzeba nauczyć się żyć - ja się nauczyłam

Sesja fotograficzna, to moje wielkie, spełnione marzenie, za które z całego serca dziękuję Fundacji Stomalife.

Wiesława Kopytko

Wiesława Kopytko

Jak dobrze pójdzie będzie zespolenie

Mam na imię Wiesława, mam 53 lata, mieszkam w miejscowości Wiśniowa, powiat Strzyżów. Zaczęłam się leczyć w 2020 roku.

Joanna Zakrzewska

Joanna Zakrzewska

Siostra Han Solo

Po trzydziestu latach pracy jako pielęgniarka, nie wyobraża sobie, że mogłaby robić coś innego. Sama jest o krok od wyłonienia stomii. – Być może, dlatego tak dobrze rozumiem moich pacjentów – mówi. Walczy o ich równość i godne życie.

Marta Rozbicka - Wasiak

Marta Rozbicka - Wasiak

Stomia dała mi druga szansę

Stomia sama w sobie nie jest chorobą, tylko metodą, która pomaga w walce z naprawdę ciężkimi chorobami, gdy inne rozwiązania zawodzą.

Sylwia Ratajczak

Sylwia Ratajczak

Stomiczki są kobiece w stu procentach

Dzięki sesji zdjęciowej mogę pokazać innym kobietom, że stomia nam niczego nie odbiera. Jesteśmy kobietami w stu procentach, tak jak byłyśmy wcześniej.

Joanna Wasielewska

Joanna Wasielewska

Stomia jest szansą na nowe życie

Choroba nas zamyka i ogranicza funkcjonowanie. Stomia pomaga, ułatwia życie i daje szansę na nowe możliwości.

Aldona Kościukiewicz

Aldona Kościukiewicz

Życie ze stomią jest sto razy lepsze

Teraz na szczęście zaczynam wychodzić na prostą dzięki wsparciu mojej wspaniałej rodziny. To cudowne, że mogę na nich polegać. To właśnie dla nich żyję.

Joanna Bonecka

Joanna Bonecka

Stomia jest moją siłą

Innym dziewczynom – stomiczkom z pewnością powiedziałabym, żeby się nie bały, bo to nie jest powód do płaczu i zamartwiania się, tylko symbol naszej wygranej walki. To jest pokazana nasza siła.

Magda Rumińska

Magda Rumińska

Kocham siebie ze stomią

Choroba bardzo wiele zmieniła w moim życiu i dała mi chyba tyle samo co zabrała. Zabrała mi dwanaście lat życia, ale dała mi niesamowitą pewność siebie i przekonanie, że jestem twardą laską.

Agnieszka Biskup

Agnieszka Biskup

``Moto piguła``

O pielęgniarstwie marzyła już w dzieciństwie. Spełniła pragnienie, dzisiaj uczy stomików życia w nowej rzeczywistości, a po pracy mknie na motocyklu.

Magdalena Swojak

Magdalena Swojak

``Zamknijcie ochronne parasole``

Stomia jest jak mycie zębów. Idziesz rano do łazienki, zdejmujesz worek, myjesz stomię, zakładasz świeży i wychodzisz. Nie róbmy z tego jakiejś celebry.

Radosław Grabowski

Radosław Grabowski

W życiu trzeba mieć cel

Nawet do stomii i zdrowia można podejść zadaniowo. Trzeba wyznaczyć sobie małe priorytety, ich realizacja daje siłę do osiągnięcia głównego celu – wyzdrowieć.

Monika Leder-Jankowska

Monika Leder-Jankowska

Powiedziałam mężowi, że jak się mam obudzić z workiem na brzuchu, to nie chcę budzić się wcale.

Nie czułam się już ani matką, ani żoną, moje życie toczyło się między łóżkiem a toaletą. Stomia uratowała mi życie.

Katarzyna Jędrzejewska

Katarzyna Jędrzejewska

Już o nic nie muszę walczyć

Wojowniczka, która za bary brała się z życiem od dziecka. Gdy miała niespełna dwa latka wyłoniono u niej urostomię.

Weronika Wójcik

Weronika Wójcik

Sorry za bulgotanie, moja stomia wariuje

Początkowo kiedy zmuszała się, by dotknąć własnego ciała, za każdym razem mdlała. Dziś o stomii mówi: jest milutka i delikatna.

Emila

Emila

``Jeśli zrobicie mi stomię, to ja się zabiję``

Mieszkam w Krakowie, mam 31 lat i od 21 choruję na Leśniowskiego – Crohna. Chcę opowiedzieć swoją historię, bo dobry worek to komfort życia.

Adam

Adam

Choroba to walka połączona z tułaczką

Podczas wywiadu poprosił o anonimowość, ale „zostawiam do siebie numer telefonu – gdyby ktoś jak dawniej ja, był w potrzebie”.

Wojciech Jastrzębski

Wojciech Jastrzębski

Trzeba dopasować klocki do obrazka

Stwierdziłem, że muszę się ze stomią zaprzyjaźnić, a jeśli nic z przyjaźni nie wyjdzie, wypada ją polubić.

Joanna Jura

Joanna Jura

Jaka biedna, worek ma, co to za życie?

Gdyby ludzie byli bardziej świadomi stomii, inaczej by do tego podchodzili.

Agnieszka Szczepka

Agnieszka Szczepka

Sto procent kobiecości z mocą ratowania ludzkiego życia

W przypadku Agnieszki, słowo bohaterka nabiera nowego znaczenia.

Jakub Kruszyna

Jakub Kruszyna

Oto Kruchy - Twardy Jak Stal Jakub Kruszyna.

Szukam żony 🙂 Jeśli ta fajna sesja foto zachęci dziewczyny, by bliżej poznać kruchego chłopaka, to w necie znajdziecie mnie bez problemu 🙂

Ewa Czerwińska

Ewa Czerwińska

Czasem jestem silniejsza, czasem słabsza. Zależy, co dzieje się w moim życiu.

My, osoby z niepełnosprawnością, jak każdy, uczymy się, pracujemy, decydujemy na założenie rodziny. Wolałabym, aby to nie szokowało.

Beata Wiktor

Beata Wiktor

Nazywam się Bibi Odeladżoni Szukuur Shokrin po mężu Wiktor.

Moje polskie imię to Beata. Mój tata był Afgańczykiem, a mama Polką. Mam męża i troje dzieci oraz trzy wnuczki, dwóch wnuków i kolejne w drodze.

Agata Śmietana

Agata Śmietana

Ruda z workiem pełnym marzeń

Poznajcie kobietę o płomiennych włosach, wielkim sercu i niezwykłej sile.

Jesika Suchowiecka

Jesika Suchowiecka

Ileostomia od 12 roku życia

Jak mówi czasem tylko krzyk jest słyszalny, jej historia jest protestem przeciwko projektowi zmian Ministerstwa Zdrowia, które mają na celu ograniczenie stomikom dostępu do niezbędnego sprzętu oraz specjalistów.

Tomasz Panfic

Tomasz Panfic

Tata Kacperka

Panowie nie miejcie obaw, wątpliwości, wahań. Jesteście pełnowartościowi i niczego Wam nie brakuje.

Szymon Bogdanowicz

Szymon Bogdanowicz

Tata Oliwiera

Pojawienie się syna, Oliwiera dało mi taką dodatkową siłę, że zapomniałem o chorobie.

Bartosz Pisarski

Bartosz Pisarski

34 lata

Syn Romek w lipcu skończy 6 lat, córka Alicja w lutym skończyła 4.

Monika Stulik-Tabiś

Monika Stulik-Tabiś

37 lat

Mama czteroletniego Synka i rocznej Córeczki.

Magdalena

Magdalena

Mama dwóch córek - Blanka ma 3 lata, a Hania w czerwcu skończy rok.

W czerwcu 2019r., zaledwie dwa miesiące po porodzie usunęli mi schorowany flak. Zaczęło się w 2007r. Trafiłam wtedy do szpitala dziecięcego z powodu biegunek z krwią. Diagnoza brzmiała- WZJG.

Urszula Falkowska

Urszula Falkowska

Urodziłam synka 27 kwietnia 2022 roku.

Urszula Flakowska, 31 lat. Z wykształcenia jestem biologiem. W 2009 roku zdiagnozowali u mnie wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Yonina Leloch

Yonina Leloch

Miłość i szacunek to dla mnie siła napędowa

Od 9 roku życia choruje na chorobę Leśniowskiego-Crohna. W wieku 13 lat miała totalną kolektomię, a jako 14-latka miała wyłonioną stomię.

Marzena Kubica``

Marzena Kubica``

Teraz jeszcze bardziej doceniam każdy dzień``

Marzena Kubica od 13 lat choruje na angiodysplazję splotów naczyniowych ściany jelita grubego. Stomiczką została w 2016 roku.

Łukasz Jutkiewicz

Łukasz Jutkiewicz

31-letni stomik

Mam 30 lat i od 2 miesięcy jestem posiadaczem stomii. Wszystko zaczęło się kiedy pracowałem w szkole jako nauczyciel w-f.

Szymon Szmidt

Szymon Szmidt

17-letni stomik

W wieku dziesięciu lat wycieli mi jelito grube z powodu polipowatości jelita grubego.

Zosia

Zosia

62-letnia ileostomiczka

Dolegliwości związane ze schorzeniami jelit dokuczały mi już od najmłodszych lat – ciągłe bóle brzucha zmuszały mnie do częstych wizyt u lekarza.

Agnieszka Gapska

Agnieszka Gapska

była stomiczka

Od 15 lat choruję na Leśniowskiego-Crohna. Choroba przebiegała bardzo zmiennie. W 2011 r. zaplanowano zabieg operacyjny resekcji jelit.

Krzysiek

Krzysiek

30-letni stomik

Przeprowadzono u mnie szereg badań. Groziły mi dializy i przeszczep, dlatego konieczne było wyłonienie stomii.

Piotr Lasociński

Piotr Lasociński

stomik od 2013 roku

Stomia została u niego wyłoniona w wyniku Colitis Ulcerosa, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Uważa, że stomia zmieniła jego życie na lepsze.

Oskar

Oskar

dziecko ze stomią

Oskar jako noworodek miał wyłonioną kolostomię. Obecnie posiada urostomię.

Kwiryn Buzalski

Kwiryn Buzalski

85-letni stomik

Jak twierdzi, mimo tego, że wiek nie pozwala mu na wiele rzeczy, stomia nie wpłynęła na jego życie negatywnie, a wręcz przeciwnie.

Andrzej Piwowarski

Andrzej Piwowarski

stomik od 16 roku życia

Chętnie wspina się po górach i jeździ na rowerze. Swoim życiem i działaniem pokazuje, że stomia w niczym nie przeszkadza.

Tomasz Tobiaszewski

Tomasz Tobiaszewski

alpinista, stomik

Od operacji wyłonienia stomii, która miała miejsce 12 lat temu, zdobył już sześć czterotysięczników, w tym najwyższy szczyt Europy – Mount Blanc.

Hanna Hybicka

Hanna Hybicka

od 4 lat stomiczka

Sekretarz i wolontariusz Mazowieckiego Oddziału POL-ILKO, gdzie pomaga innym stomikom.

Arkadiusz

Arkadiusz

stomik od wielu lat

Jako tenor przez 8 sezonów śpiewał w chórze Teatru Wielkiego, obecnie systematycznie śpiewa w kilku chórach w Otwocku.

Jolanta Matalewska

Jolanta Matalewska

stomiczka od 25 lat

Po operacji wyłonienia stomii w jej życiu otworzył się nowy rozdział. Jako wolontariuszka dostrzega potrzebę jednoczenia się stomików.

Monika Żołnowska

Monika Żołnowska

stomiczka od 27 roku życia

Stomia pozwoliła jej czerpać radość z życia. Obecnie dla Moniki nie ma rzeczy niemożliwych. Pływa, jeździ na rowerze, wychowuje syna.

Dorota Kaniewska

Dorota Kaniewska

ze stomią żyje od 13 lat

Ze stomią żyje od 13 lat. Łącznie przeszła 14 operacji oraz radioterapię i chemioterapię. Nie poddała się i dziś dzieli się swoimi doświadczeniami.

Jolanta i Marek Stypuła

Jolanta i Marek Stypuła

on stomik

U Marka zdiagnozowano nowotwór jelita cienkiego, co skutkowało operacją wyłonienia stomii. Obydwoje zgodnie powtarzają, że walczą z rakiem, a nie ze stomią.

Paulina Kaszuba

Paulina Kaszuba

stomiczka od 13 roku życia

Uwielbia podróżować i cieszyć się życiem. Stomia nie stanowi dla niej żadnego ograniczenia: pływała z delfinami, skakała ze spadochronem i latała na paralotni.

Paweł Osuch

Paweł Osuch

absolwent liceum ze stomią

Ileostomię wyłoniono mu w wyniku wypadku, podczas zawodów piłki ręcznej w kwietniu, tuż przed maturą.

Anna

Anna

27-letnia stomiczka

Stomię wyłoniono u niej ponad 3 lata temu w wyniku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Na co dzień jest bardzo aktywną osobą, studiuje, współpracuje z POL-ILKO.

Marcel

Marcel

dziecko z ileostomią

Ileostomię wyłoniono u niego w trzeciej dobie po urodzeniu. W oczach mamy jest zwyczajnym, radosnym chłopcem, który nie przysparza większych problemów.

Anna Mroczkowska

Anna Mroczkowska

Jeszcze będzie przepięknie

Kiedy moi rówieśnicy uczyli się i bawili, ja cierpiałam i nie
było wiadomo dlaczego.

Diagnozę usłyszałam w 2001 roku.

Historia Zoey Wright

Historia Zoey Wright

Sukces bez wysiłku nie istnieje

Inspirująca historia młodej dziewczyny, obecnie jednej z najlepszych kulturystek na świecie, która porywa do działania kolejne pokolenia młodych zawodniczek.

Tomasz Panfic

Tomasz Panfic

Otwórz się na świat!

Cześć, jestem Tomek, nie mam jelita grubego i chcę zostać pierwszym na świecie kulturystą z ileostomią. Początek brzmi jak meeting AA, druga część tego zdania powoduje, że myślisz „ale koleś ma przekichane”, a gdy dojdziesz do końca tego zdania myślisz… „świr, po prostu świr”.

Anna Rennie

Anna Rennie

Nie przestawaj biec

Piosenka Keep on running (ang. Nie przestawaj biec) zespołu The Spencer Davies Group z 1966 roku jest wykorzystywana w filmach i reklamach telewizyjnych na całym świecie – ale dla Anny Rennie to za mało.

Roksana Mikołajczak

Roksana Mikołajczak

Ciąża ze stomią w tle

Wiele kobiet przed operacją wyłonienia stomii obawia się dalszego życia intymnego oraz ma wątpliwości związane z możliwością zajścia w ciążę. Tymczasem stomia nie przekreśla szans kobiety na zostanie mamą. Oto historia ileostomiczki, która wkrótce powita na świecie swoje pierwsze dziecko.

Ewelina Zach

Ewelina Zach

WOJOWNICZKA - STOMICZKA!

Jestem Człowiekiem. Kobietą. Poetką. Narzeczoną. Wariatką. Pływaczką. Pozytywną energią. Gadułą. Wojowniczką. Stomiczką – od trzech lat.

Paulina Kaszuba

Paulina Kaszuba

Źródło siły

Uważaj o czym marzysz, bo marzenia się spełniają. Chciałabym się Wam pochwalić: zostałam nauczycielką
jogi.

Emilia Brochocka

Emilia Brochocka

Po operacji wyłonienia stomii...

Nazywam się Emilia, Emilia Brochocka i mieszkam w Krakowie.Mam 26 lat. Z wykształcenia jestem protetykiem słuchu. Lubię kino, książki, muzykę i dobre jedzenie. Kocham zwierzęta. Mam trzy chomiki Gabrysia, Józia i Halinę.

Roksana

Roksana

Szczęśliwa mama

Dziecko przewraca życie do góry nogami. Wszystkiego musiałam nauczyć się od nowa. Ciągle pojawiają się nowe rzeczy, z którymi wcześniej w żadnym stopniu nie miałam styczności. Ciągle oswajam się, ponieważ do tej pory moje życie wyglądało zupełnie inaczej.

Paweł Pawłowski

Paweł Pawłowski

UZALEŻNIONY od muzyki! URATOWANY dzięki stomii!

Nie czuję w tym odwagi. Wychodzę z założenia, że jeśli zdarzyło
się jakieś nieszczęście, które wpływa na innych, to czemu o tym nie mówić Zwłaszcza, jeśli może to komuś pomóc. Oczywiście nie mnie oceniać czy moja historia coś da innym ale chciałabym spróbować.

Ryszard Lisek

Ryszard Lisek

Podcięte skrzydła

Był to 1975 rok. Moja droga do stomii wyglądała następująco: silne bóle brzucha,
biegunki oraz kilka błędnych diagnoz w Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie.

Hanna Hybicka

Hanna Hybicka

Wszystkie turbulencje można przetrwać

To miał być zwykły lot, powrót do domu po świętach spędzonych z mieszkającą w Anglii córką…

Marzena Królikowska-Staszewska

Marzena Królikowska-Staszewska

Zwycięstwo

Ta już od samego początku była ciążą bardzo wysokiego ryzyka. Lekarz dawał 50 procent na przeżycie. Moje przeżycie. Nie wspominając już o dziecku. Zakładał czarny scenariusz, ale myślał, że się nie ziści.

Szymon Bogdanowicz

Szymon Bogdanowicz

31-letni stomik

Szymon Bogdanowicz, 26-letni stomik

Monika Osadnik

Monika Osadnik

Szczęśliwa Mama i Bohaterka

Monika Osadnik, która o drugiej ciąży dowiedziała się dwa tygodnie po wyłonieniu stomii.

Magdalena Makuch

Magdalena Makuch

Szczęśliwa Mama i Bohaterka

Magdalena Makuch u której stomia została wyłoniona 2 miesiące po porodzie. Magda, już jako stomiczka, jest aktualnie w drugiej ciąży.

Ewelina Zach

Ewelina Zach

Szczęśliwa Mama i Bohaterka

Ewelina Zach, która jako stomiczka, urodziła swoją córeczkę Ulę. Urszulka urodziła się wcześniakiem.

Zobacz blogi stomików

paulina kaszuba stomiczka

BLOG

Pauliny Kaszuby

ewelina zach stomiczka

BLOG

Eweliny Zach

piszą o życiu ze stomią

BLOG

stomików