Iza Janaczek

Iza Janaczek

Światowy Dzień Jabłka - 28.09.2023

Wzmiankowano o nim już w Księdze Rodzaju, wspominając, że – pośrednio, stało się przyczynkiem do wygnania z raju pierwszych ludzi. Uwieczniane też było na wielu obrazach, symbolizując zakazany owoc, do zjedzenia którego biblijna Ewa namówiła Adama, tym samym wymawiając posłuszeństwo Bogu i skazując się na życie poza Edenem.

Iza Janaczek

Iza Janaczek

Pierwszy Dzień Jesieni - 23.09.2023

Kochani… PRZYSZŁA!… Doczekaliśmy się! Wkroczyła ze słońcem, szeleści złotem pod stopami i czaruje ciepłymi barwami.

JESIEŃ.

Iza Janaczek

Iza Janaczek

Światowy Dzień Bez Samochodu - 22.09.2023

Z okazji Dnia Bez Samochodu, na dobry początek, trochę statystyki pomagającej zrozumieć, jak ważne jest to święto. Nawet dla tych, którzy nie mają samochodu, bądź nie są kierowcami.

Iza Janaczek

Iza Janaczek

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka - 20.09.2023

Dziś dzień ważny i to nawet bardzo 😉 Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka powstał z inicjatywy łódzkich dyrektorów przedszkoli. Polskim świętem został natomiast w roku 2013 na podstawie uchwały sejmu z dnia 13 września.

Iza Janaczek

Iza Janaczek

Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym - 14.09.2023

Drogi Czytelniku, szanowna Czytelniczko,
– masz hobby?
– umiesz odpoczywać?
– wiesz, jak oddzielić pracę od życia prywatnego?
– masz w ogóle życie prywatne, czy cały Twój czas zajmuje Ci praca?

Iza Janaczek

Iza Janaczek

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom - 10.09.2023

10 września to jedno z najważniejszych świąt. I patrząc na te statystyki – systemowo powinno być ogłaszane i dyskutowane tak, by wszyscy mogli usłyszeć, jak łatwo dziś doprowadzić swoją psychikę do stanu, z którego jedynym wyjściem, jakie widzi człowiek, jest zakończenie własnego, wg niego nic niewartego życia, którego nie da się naprawić.

Iza Janaczek

Iza Janaczek

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy - 9.09.2023

Pierwsza pomoc – to ta, która powinna być udzielona zanim pojawi się karetka. Pierwsza. Absolutnie spontaniczna i dyktowana potrzebą serca. To pomoc obywatelska, cywilna – udzielana przez studenta, architekta, psycholożkę, kucharza, fryzjerkę rencistę, emerytkę, rowerzystę, bezrobotnego, prawnika, nauczycielkę ale też i ucznia…

Iza Janaczek

Iza Janaczek

Światowy Dzień Urody - 9.09.2023

Wspaniałe jest to, że światowy Dzień Urody wypada na sam koniec lata. Słowo „uroda” bowiem wielu kojarzy się z wysyconą dojrzałością. Koniec lata jest barwny, dojrzały i cieszy oczy ciepłymi, wspaniałymi kolorami.

Iza Janaczek

Iza Janaczek

Dzień Dobrych Wiadomości - 8.09.2023

My Polacy nie gęsi też swe święta mamy – tak można sparafrazować rejowską błyskotliwą chwali-myśl. W istocie mamy swe własne narodowe święta. I większość z nich nie tyle tylko zwraca uwagę na palące problemy, lecz także inspiruje.

Iza Janaczek

Iza Janaczek

Dzień Walki z Prokrastynacją - 6.09.2023

Nie jest oznaką lenistwa. Nie jest też wymówką. Zwana jest „syndromem studenta”, który, zwłaszcza przed sesją, całą naukę odkłada na ostatni moment… PROKRASTYNACJA.

Iza Janaczek

Iza Janaczek

Międzynarodowy Dzień Dużego Rozmiaru - 2.09.2023

2 września przypadał Międzynarodowy Dzień Dużego Rozmiaru. To temat, który do mocnych dyskusji nie potrzebuje ani święta ani specjalnych dat.
Rozmiar duży kojarzy się z hasłem plus size. Wg internetu, plus size to nie skok w otyłość a jedynie “trochę więcej niż norma”.

Iza Janaczek

Iza Janaczek

Międzynarodowy Dzień Bloga - 31.08.2023

Statystyki mówią, że co 2 sekundy ktoś gdzieś daleko lub blisko zaczyna pisać bloga. Według raportu Komisji Europejskiej, Polska jest w czołówce popularności blogów, często przybierających formę zwykłych choć niezwykłych, bo publicznych pamiętników.

Iza Janaczek

Iza Janaczek

Dzień Polskiej Żywności - 25.08.2023

Dziś świętujemy Polski Dzień Żywności. Nieprzypadkowo data tego święta przypada na koniec lata. To wtedy nasz sezonowy stół dobroci ugina się od produktów – darów prosto z natury. Naszych. Rodzimych…

Iza Janaczek

Iza Janaczek

Międzynarodowy Dzień Optymisty - 21.08.2023

Dzień Optymisty i to jeszcze Światowy „wynaleziono” w Polsce 🙂 Światowy Dzień Optymisty to święto, które powstało w roku 2016 z inicjatywy Fundacji „Jestem Optymistą”. Jego celem jest propagowanie pozytywnego myślenia, które jest kluczem do spokojnego życia i wewnętrznego dobrostanu.

Iza Janaczek

Iza Janaczek

Dzień Pozytywnie Zakręconych - 17.08.2023

Już sama nazwa, a właściwie sam dobór słów powoduje, że zaczynamy się uśmiechać. DZIEŃ POZYTYWNIE ZAKRĘCONYCH to dziś! Każdy zna kogoś, kto jest pozytywnie zakręcony, a jeśli nie, to każdy zna kogoś, kto zna kogoś, kto jest pozytywnie zakręcony 🙂

Iza Janaczek

Iza Janaczek

Dzień Pracoholików - 12.08.2023

Wiek XXI jako się rzekło jest czasem, gdy dużo pracujemy. Po prawdzie – dużo za dużo. I stało się to na tyle dostrzegalne, że te pierwsze dwie dekady nowego, młodego wieku zapracowały na niechlubne miano czasu, w którym wykształcił się trend „pracy do utraty tchu”.

Iza Janaczek

Iza Janaczek

Międzynarodowy Dzień Młodzieży - 12.08.2023

Międzynarodowy Dzień Młodzieży to także umowny dzień przyszłości świata. Naszej przyszłości. Bez względu na to, czy to ich święto, czy zwykły dzień, młodzież postrzegamy i traktujemy różnie. Bardzo często zapominając, że to tacy „trochę my” – tylko młodsi.

Iza Janaczek

Iza Janaczek

Międzynarodowy Dzień Miłośników Książek - 9.08.2023

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – Wisława Szymborska. Ten cytat z naszej Noblistki doskonale oddaje klimat dzisiejszego święta. Międzynarodowy Dzień Miłośników Książek to dzień wszystkich tych którzy, jak Demokryt uważają, że „książki są lekarstwem dla umysłu”.

Marta

Marta

Kartka z pamiętnika - bardzo smutne święta

Plask… Toczące się po blacie jajko spadło roztrzaskując się na świeżo umytej podłodze kuchni. Marta nawet się nie zezłościła, choć dopiero co, ostatkiem sił, wyszorowała ją dokładnie. Zajęło jej to wiele więcej czasu niż kiedyś, więc dumna była, że w ogóle dała radę.