Nagrody „stomaPEROSNA 2019” rozdane!

Paź 202006

5 października, w krajowy Dzień Stomika zostały wręczone nagrody stomaPERSONA. W trakcie Gali Finałowej V edycji Plebiscytu wyróżniono pielęgniarkę, lekarza, miejsce oraz bratnią duszę. Jak co roku głównym celem Plebiscytu było nagrodzenie osób, które aktywnie działają na rzecz osób z wyłonioną stomią, pomagają im w powrocie do zdrowia, a także uświadamiają społeczeństwo odnośnie życia ze stomią.

Plebiscyt stomaPERSONA, będący inicjatywą Fundacji STOMAlife, zorganizowany został piąty raz z rzędu. Gala rozdania nagród odbyła się w szczególnym dniu – Krajowym Dniu Stomika, obchodzonym co roku 5 października.

Plebiscyt daje pacjentom szansę na wyrażenie wdzięczności oraz docenienie tych, którzy w trudnych chwilach okazali im pomoc i wsparcie. Warto dodać, że to właśnie stomicy są jurorami w tym plebiscycie. Do biura kampanii spłynęło ponad tysiąc głosów, a każda osoba miała możliwość zagłosowania w następujących kategoriach: lekarz, pielęgniarka stomijna, miejsce oraz – dodana w tym roku kategoria – brania dusza, czyli osoba, która z dobroci serca na co dzień pomaga pacjentom stomijnym przywracając im wolę walki – mówi Dorota Minta, prezes Fundacji STOMAlife.

 

 

Ze względu na tegoroczną sytuację epidemiologiczną zdecydowaliśmy się na transmisję wydarzenia online. Nie zabrakło jednak szczególnych gości i wystąpień – słowa wsparcia skierował dla nas Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. „Miło mi po raz kolejny uczestniczyć w rozdaniu nagród w Plebiscycie STOMApersona. Wyróżnimy dziś i uhonorujemy osoby, które od lat poświęcają się pacjentom stomijnym. Poprzez oddanie swoich głosów na najlepszego lekarza, pielęgniarkę, placówkę medyczną, a w tym roku jeszcze dobrą duszę, która na co dzień niesie niezbędną pomoc stomikom. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować zarówno laureatom, jak też wszystkim pracownikom medycznym za ich pracę, oddanie i poświęcenie dla pacjenta.” – powiedział Rzecznik podczas transmisji na żywo.

Słowa wsparcia skierował również Zastępca Szefa Misji w Ambasadzie Brytyjskiej Jason Rheinberg oraz członek rady programowej Fundacji, wybitny lekarz profesor Tomasz Banasiewicz. Nie zabrakło również słów od Aleksandry Rudnickiej z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, Doroty Kaniewskiej przewodniczącej Stowarzyszenia POLILKO Warszawa oraz laureatki poprzedniej edycji – pielęgniarki Joanny Zakrzewskiej.

Pandemia radykalnie zmieniła życie pacjentów onkologicznych i pacjentów stomijnych, którzy są dużą częścią członków naszej organizacji. W naszej organizacji przyświeca nam hasło „razem możemy więcej” i uważam, że razem możemy więcej również w czasie pandemii, możemy więcej wspierając się. Nie możemy zapomnieć o potrzebie wsparcia, zarówno tego profesjonalnego jak i bezpośredniego, przekazywanego przez organizację. To jest bardzo ważne żebyśmy w tej dobie ogromnego dystansu oraz izolacj byli razem, aby żaden pacjent nie czuł się sam – powiedziała Aleksandra Rudnicka z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Na temat stomijnego tabu wypowiedziała się Dorota Kaniewska, stomiczka oraz przewodnicząca Stowarzyszenia Polilko Warszawa – Kiedy 20 lat temu wyłaniano mi stomię, wtedy ten temat był tematem tabu. Kompletnie nic nie wiedziałam na temat stomii, nie znałam nawet takiego słowa i kategorycznie powiedziałam lekarzom, że nie zgadzam się, żeby tą stomię mi wyłonili. Stało się tak jak się stało, nie wyłonili mi jej przy pierwszej operacji, ale przy trzeciej już tak. I żyje z tą stomią do dzisiaj. Wtedy osobą medialną, która oficjalnie się przyznawała do posiadania stomii był jedyny aktor Jan Kobuszewski. W tej chwili słychać z różnych stron, że ludzie mają stomią, coraz więcej osób się tego nie wstydzi i widze, że w ciągu tych 20 lat mojego życia ze stomią to podejście bardzo się zmieniło. Stomia przestaje być tematem tabu.

Nagrody tegorocznym laureatom wręczono w miejscu ich pracy lub zamieszkania – w trakcie wydarzenia połączyliśmy się z nimi, by obejrzeć ich reakcję oraz usłyszeć słowa, które chcieli skierować do pacjentów. W kategorii pielęgniarka stomijna nagrodzono Annę Kubiak ze Szpital nr 2 im. Dr Jana Biziela w Bydgoszczy, Elizę Zalewską z Warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka, która jest już po raz drugi została laureatką konkursu oraz Irenę Sikorę-Mysłek pełniącą funkcję prezesa oddziału Regionalnego Polskiego Towarzystwa Stomijnego ”Pol-ilko” w Częstochowie oraz reprezentującą punkt konsultacyjno-stomijny w Częstochowie. Nagrodzonym lekarzem został Roman Kalinowski, który również pracuje w szpitalu nr 2 im. Dr Jana Biziela w Bydgoszczy.

Nagrodzonym miejscem został sklep medyczny Aljamedicka. Sklep stomijny to miejsce, do którego pacjent przychodzi regularnie, dlatego też tak ważny jest komfort oraz odpowiednie przygotowanie pracowników do świadczenia usług. W sieci sklepów Aljamedica pacjent może uzyskać profesjonalne wsparcie pracowników bazujące na wieloletnim doświadczeniu. Nagrodzona placówka posiada wiedzę na temat każdego rodzaju sprzętu dostępnego w Polsce . Wychodząc naprzeciw pacjentom, tak jak i w naszej sieci – pacjent może zrealizować zlecenie wybierając sprzęt różnych marek, co niestety nie jest powszechnie praktykowane. Dlatego też niezmiernie się cieszę, że nagrodę wręczamy właśnie jemu – powiedziała Sylwia Wilczek, członek zarządu firmy med4me dystrybutora marki SALTS , która jest sponsorem wydarzenia.

W kategorii Bratnia Dusza wyróżniono znanego stomikom Dariusza Małachowskiego. Pracownicy służby medycznej, placówki oraz psychologowie to bardzo ważne postacie w życiu osób ze stomią. To na ich barkach spoczywa odpowiedzialność za kondycję pacjenta zarówno tą psychiczną jak i fizyczną. Nie możemy jednak zapominać, że – jak w każdej innej chorobie – nikt tak nie zrozumie osoby zainteresowanej jak sam zainteresowany. Dlatego też nagrodzony w tym roku Dariusz, który od lat żyje ze stomią jest przykładem, że czynne zaangażowanie stomików na rzecz stomików jest niezwykle ważnym elementem ich adaptacji do dalszego życia i my jako Fundacja pragniemy takie działania wspierać – mówi Dorota Minta, prezes Fundacji STOMAlife.

Wydarzenie zamknęła niespodzianka – nagrany „Hymn Stomików” na podstawie utworu Happysad ukazujący życie oraz zmagania osób ze stomią. Profesjonalny materiał, wraz z teledyskiem pokazującym inicjatywy Fundacji można obejrzeć na naszym kanale na Youtube oraz na naszej stronie internetowej.

Piosenka do posłuchania tutaj

Sposób funkcjonowania większości ludzi w następstwie wyłonienia stomii zmienia się diametralnie. Wyniki badania zrealizowanego przez Fundację STOMAlife. Odkryj stomię pokazały, że 46% pacjentów po operacji wyłonienia stomii wycofuje się z życia towarzyskiego oraz obawia się powrotu do aktywności sprzed operacji. Strach przed odrzuceniem społecznym, brakiem zrozumienia oraz wstydem powoduje zamknięcie się stomików w domach. Jest to tym bardziej obecne w czasach, w których obecnie się znaleźliśmy – strach miesza się tutaj z popierany przez media wskazaniem do izolacji.  Sposobem na normalne funkcjonowanie osób ze stomią jest pokonanie lęku i związanego z nim mylnego przekonania, że życie po wyłonieniu stomii kojarzy się tylko ze starością czy samotnością. Z tego właśnie powodu, okazywanie wsparcia i zrozumienia stomikom stanowi jedno z najbardziej wartościowych narzędzi na ich powrót do pełnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Organizatorzy kampanii mają nadzieję, że wyróżnienie osób wykazujących ponadprzeciętne zainteresowanie losem pacjentów wynagrodzi ich trud włożony w codzienną pracę oraz zmotywuje do dalszej aktywności społecznej.

***

Celem działań prowadzonych przez Fundacje STOMAlife jest walka z wykluczeniem społecznym dotykającym stomików, przełamanie tabu związanego ze stomią oraz edukacja pacjentów i społeczeństwa w zakresie faktów i mitów z nią związanych. Misją inicjatywy jest zbudowanie powszechnej akceptacji dla stomików tak by mogli powrócić do normalnej aktywności zawodowej i społecznej.

Prowadzone działania w ramach kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” zostały objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Pacjenta, Rzecznika Praw Dziecka, Collegium Medicum UMK, Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacji ECE „Po Prostu”, Łódzkiego Stowarzyszenia Stomijnego, Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Polskiego Klubu Koloproktologii, Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Stomijnych, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, Polskiego Towarzystwa Urologicznego, Pomorskiego Stowarzyszenia Stomijnego, Fundacji Dobre Ręce Polskich Położnych, Prezydent Warszawy oraz Towarzystwa Chirurgów Polskich, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

 

Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na