Hojność zaczyna się od ciebie
Autor: Anna Maruszeczko

W czasach, gdy często słyszę, że jedna osoba nie jest zainteresowana drugą i że większość z nas rzekomo walczy tylko o siebie, dla siebie i jest skoncentrowana na sobie, jestem pytana, dlaczego pomagam innym w trudnych sytuacjach i wspieram ich w osiągnięciu tego, czego bardzo potrzebują.

Odpowiedź jest z jednej strony prosta, z drugiej dość skomplikowana.

Ci, którzy dobrze traktują innych i dzielą się z nimi, dbają o ich dobro i nie koncentrują się tylko na własnych korzyściach ‒ żyją szczęśliwiej. Już samo złożenie zdecydowanej obietnicy, że będziemy bardziej hojni, powoduje zmianę w mózgu, która czyni nas szczęśliwszymi.

Uwierzcie mi, kocham być szczęśliwą.

Jako młoda kobieta wybrałam ścieżkę, którą niewielu wtedy rozumiało. Z perspektywy czasu myślę, że nawet i ja wtedy nie byłam pewna, dokąd to zmierza. Wtedy, w przeszłości, zdecydowałam się, by zadbać o jak najlepszą edukację i wykształcenie najszersze, jakie wówczas było możliwe. Miało to być niespotykane i innowacyjne wykształcenie. Intensywnie i konsekwentnie uczyłam się, aby zostać jednym z pierwszych psychopedagogów kreatywności w całej Polsce. Moje wykształcenie w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem jako Life & Business coach postawiło mnie na ścieżce pomagania i na tą pasjonującą ścieżką podążam do dziś. Dlatego jestem zdania, że wiedza to potęga, a dzielenie się i pomnażanie wiedzy mają jeszcze większe znaczenie i są potężniejsze. Wiedza to zasób, którego nie należy ukrywać przed tymi, którzy nie mogą sobie na nią w krytycznym momencie pozwolić, ale jej bardzo potrzebują. Dzielę się swoim doświadczeniem i wiedzą z innymi i wykorzystuję je do uszczęśliwiania innych.

Zwłaszcza teraz, w grudniu, kiedy część osób nie ma odwagi spojrzeć wstecz, inni z kolei z dumą rysują podsumowanie przeszłości, jest czas na hojność. Warto jednak zwrócić uwagę, aby zanim będziemy chcieli być hojni wobec innych, zacząć od bycia hojnym dla siebie. Kiedy jesteśmy wrażliwi na własne potrzeby i dbamy o siebie – nasza hojność wobec innych jest czysta, szczera, nie oczekuje zapłaty i ma wielką moc. Ona pojawia się wtedy, kiedy sprawiamy innym radość. Najpiękniejsza jej forma polega na pełnym duchowym, fizycznym i intelektualnym zaangażowaniu w człowieka. To pomaganie w codzienności, rozmowa, słuchanie bez krytyki, obdarowywanie własnym czasem, dawanie siebie czy robienie prezentów. Kiedy jestem hojna ‒ chcę dobra drugiej osoby. Bezwarunkowa hojność jest powiązana ze szczęściem i miłością i z tego powodu ma tak ogromną siłę i warto tą siłą się dzielić ze sobą i z innymi. Hojność przynosi satysfakcję i spełnienie.

Ponieważ hojność zaczyna się od „determinacji, by być hojnym”, co z kolei powoduje, że nasza determinacja rośnie wraz z hojnością. Szczodrość opiera się na wdzięczności. Nie chodzi o wdzięczność, jakiej oczekujesz za swoją hojność, ale o bycie wdzięcznym za to, co masz. Bycie wdzięcznym może inspirować szczodrość, ponieważ uświadamia ci wszystkie wspaniałe rzeczy, które masz w życiu.

Być może teraz jest czas, aby użyć mojej kreatywności, aby obudzić w tobie odrobinę hojności.

Spróbujmy razem.

W każdą niedzielę usiądź i zrób listę przynajmniej trzech rzeczy, za które jesteś wdzięczna/ wdzięczny, i poświęć trochę czasu, aby je docenić! Pomyśl o wszystkich dobrych rzeczach, które inni dla ciebie zrobili i pamiętaj, aby im podziękować, nawet za to, co zrobili kilka miesięcy temu! Bycie bardziej wdzięcznym stawia cię w pozycji bardziej hojnej osoby. Jeśli jesteś w stanie docenić to, co masz, istnieje duża szansa, że ​​podzielisz się niektórymi z tych wspaniałych rzeczy z innymi. Możesz też pomóc im bardziej docenić życie, co z kolei uczyni ich szczęśliwszymi. Moja wdzięczność jest deklaracją miłości do życia, dlatego teraz chciałabym podzielić się z tobą swoim uczuciem wdzięczności.

Jestem wdzięczna za wydanie mojej nowej książki pod tytułem Od snu do celu oraz przyjaznego i intuicyjnego planera ToDobryPlan90. Dziękuję tym, którzy mnie w tym projekcie wspierali. Dziękuję wszystkim, którzy podzielili się ze mną swoją wiedzą, nawet jeśli często nie było to bezpłatne. Jestem wdzięczna wszystkim czytelnikom, którzy przekazali mi swoją opinię. Jestem wdzięczna, że ​​mam coś, czym mogę się podzielić z innymi i że nie jestem zbyt dumna, by szukać pomocy. Z tego powodu zapraszam cię do wzięcia czegoś ode mnie. Dzielę się z tobą swoją wiedzą, aby ci pomóc i być dla ciebie wsparciem. Gdy jednak znasz kogoś, kto tego wsparcia bardzo potrzebuje, skontaktuj się ze mną, może razem zrobimy coś dobrego i podarujemy komuś klucz do spełnionego i szczęśliwego życia.

Przyjazne gesty, drobne iskry radości dzielone z innymi, hojność uśmiechu i pełne uważności spotkania z innymi rozpromieniają codzienność i ocieplają nasze relacje nie tylko w grudniowe dni, ale przez cały rok.

To dobry plan.

Z miłością <3

Beata
www.todobryplan.pl