Zwracam się do Państwa, w imieniu fundacji STOMAlife reprezentującej środowisko stomików, z prośba o wsparcie nas w kwestii opublikowanego przez MZ w dniu 8 lipca 2022 projektu zmiany =rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Na chwilę obecną obowiązują limity wartościowe, które nie były rewaloryzowane od 2003 roku (Kolostomia 300 PLN; Ileostomia 400PLN; Urostomia 480 PLN)! Od dawna informujemy MZ że obecna refundacja jest niewystarczająca, aby móc godnie funkcjonować, a rosnące z miesiąca na miesiąc ceny, pogarszają ciągle ten status. Pisząc wprost nikt zdrowy nie wyobraża sobie możliwości skorzystania z toalety, raz na dwa dni, a w najlepszym wypadku raz dziennie!
Tymczasem MZ opublikowało projekt ustawy, która wprawdzie diametralnie zmienia formę refundacji wyrobów stomijnych wydawanych na zlecenie, ale w sposób bardzo dla osób z wyłonioną stomią niekorzystny. Jeżeli ustawa w takiej formie zostanie wdrożona, to wieloletnie starania naszej Fundacji i samych stomików czyli godne życie z wyłonioną stomią, obróci się w proch!
Publikowany projekt zakłada:
- Dopłatę przez osoby dorosłe do odbieranego sprzętu stomijnego, odpowiednio w wysokości 10% – worki i płytki, 20% – środki do pielęgnacji.
- Dostęp do bardzo okrojonej grupy środków pielęgnacyjnych, bez których prawidłowe zaopatrzenie stomii jest niemożliwe.
- Przy kolostomii refundację środków pielęgnujących ograniczono wyłącznie do preparatu do usuwania przylepca.
- Ogranicza możliwość kontynuacji zleceń na zaopatrzenie przez pielęgniarki i położne – możliwa będzie kontynuacja na 6 miesięcy a nie jak dotychczas 12 miesięcy.
- Zakłada dopłatę do sprzętu również dla stomików z uprawnieniami dodatkowymi – dotkną one w sposób szczególny osoby niepełnosprawne.
- Przy wyliczaniu limitów zostały przyjęte ceny, które nie są aktualne, co oznacza realnie jeszcze dużo większe dopłaty pacjentów, niż przewidywane w projekcie.
- Zaopatrzenie dla stomika ma być wystawiana na 4 odrębnych zleceniach, w zależności od typu środków do zaopatrzenia stomii, znacznie dokładając pracy przy wypisaniu zleceń, ograniczając tym samym czas, który lekarz czy pielęgniarka może poświęcić na badanie pacjenta i rozmowę z nim.
Przewidywany sposób zaopatrzenia w środki ochrony stomii, ogranicza w znacznym stopniu dostęp do sprzętu. Jeżeli ustawa wejdzie w życie zgodnie z propozycjami, doprowadzi do wielu powikłań wynikających z niewystarczającego zaopatrzenia, ponieważ stomików zwyczajnie nie będzie stać na uiszczanie dopłat. W konsekwencji spowoduje wycofanie się osób z wyłonioną stomią z życia społecznego i zawodowego.
Postulaty środowiska stomijnego
- Utrzymanie obecnego sposobu refundacji-możliwość indywidualnego doboru zaopatrzenia w określonej wartości refundacji, bez współfinansowania ze strony osób z wyłonioną stomią.
- Urealnienie limitów refundowanego zaopatrzenia: kolostomia – 450 zł ; ileostomia – 600 zł ; urostomia – 650 zł
- Zapewnienie dostępności do wysokiej jakości sprzętu stomijnego, z uwzględnieniem spersonalizowanej możliwości doboru zaopatrzenia.