Czy stosowanie worków stomijnych u dzieci jest konieczne?

 

Eliza Zalewska jest pielęgniarką stomijną w Centrum Zdrowia Dziecka.

Czy stosowanie woreczków stomijnych u noworodków i niemowląt jest konieczne? Czy nie wystarczy używanie pieluch?

Opiekując się maleńkim dzieckiem, u którego wyłoniono stomię jelitową zadajemy sobie pytanie: czy stosowanie pieluch oraz środków pielęgnujących skórę nie wystarczy, aby zapewnić dziecku najlepszy komfort życia i dobre samopoczucie?

Pacjenci pediatryczni z w[block]Eliza Zalewska2yłonioną stomią należą do wyjątkowo trudnej i wymagającej grupy pacjentów. Używanie samych pieluch w procesie pielęgnacji nie wystarczy. Równoczesne stosowanie woreczków stomijnych jest konieczne, praktyczne, higieniczne i łatwe. Na rynku istnieje szeroki wybór woreczków stomijnych dedykowanych dzieciom i noworodkom z właściwym dla nich rozmiarem płytki oraz pojemnością woreczków. Nie trzeba sięgać po produkty przeznaczone dla dorosłych.

Stomia jelitowa powinna być zabezpieczona workiem stomijnym jak najszybciej po operacji.

Stosując nowoczesny sprzęt stomijny, prosty w obsłudze, dostosowany wielkością do rozmiarów stomii i powierzchni brzucha zapewnimy małym pacjentom szybszy powrót do zdrowia.

Prawidłowo przyklejony woreczek stomijny chroni skórę wokół stomii oraz skórę na powierzchni brzucha przed odparzeniem, podrażnieniem i bólem. W pielęgnacji skóry małego dziecka najważniejsza jest profilaktyka. Skórę należy pielęgnować tak, aby nie dopuścić do jej uszkodzenia. Dlatego tak ważne jest stosowanie woreczków stomijnych w połączeniu z pieluchami.

Pielęgnując noworodka szczególną uwagę musimy zwrócić na kikut pępka, który znajduje się w bliskiej odległości od wyłonionej stomii. Nie należy dopuścić do sytuacji, w której treść jelitowa ma bezpośredni kontakt z niezagojonym pępkiem. Jedynym właściwym sposobem oddzielenia pępka od stomii jest stosowanie woreczków stomijnych.

W pielęgnacji dziecka ze stomią dodatkową trudność mogą stanowić dodatkowe, niezbędne do życia elementy np.: gastrostomia, cewnik, broviaka. Te przedmioty muszą być bezwzględnie chronione przed kontaktem z treścią jelitową. W takich przypadkach stosowanie woreczków stomijnych jest nieodzowne.

Używanie woreczków stomijnych umożliwia opiekunom dokładny pomiar ilości wydalanej treści jelitowej, co w niektórych jednostkach chorobowych jest konieczne.

Opieka nad dzieckiem z wyłonioną stomią jest zadaniem wymagającym od opiekunów precyzji, dokładności i cierpliwości. Nowoczesny, prawidłowo dobrany sprzęt stomijny ułatwia życie małym pacjentom i ich opiekunom.

Wniosek nasuwa się jeden:

Stosowanie samych pieluch w opiece nad noworodkami i niemowlętami, u których została wyłoniona stomia nie wystarczy. Konieczne jest stosowanie woreczków stomijnych.

Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na