Artykuły

  • Skoro piesek stomik cieszy się życiem, jaką my, ludzie, mamy wymówkę?

    Skoro piesek stomik cieszy się życiem, jaką my, ludzie, mamy wymówkę?

    Był sobie pies. Długowłosy jamniczek. Czarna sierść, podpalana tu i ówdzie w brąz, długie kudełki, śliczny, charakterny pyszczek. Ot, jamniczek, jak wiele jamniczków, można by rzecz. Ten jednak był inny… Kiedyś wyróżniał go smutek, wyraźnie bijący z całej jego małej, psiej postaci. Piesek był uosobieniem bólu i namacalnego wręcz braku nadziei na lepsze… Dziś bije…

  • Wsiąść do pociągu… Byle jakiego i patrzyć jak wszystko (co złe) zostaje w tyle

    Wsiąść do pociągu… Byle jakiego i patrzyć jak wszystko (co złe) zostaje w tyle

    Dla Julity to był dzień jak co dzień w Polsce późną jesienią. Przeraźliwie zimno, szaro, lało, wiało i potem znów lało, prawie już w poprzek. Jechała na ważne spotkanie, czytaj, na kolejną wizytę w „gmachu beznadziei ogłaszanej beznamiętnie i zdawkowo”. Po drodze bezlistne drzewa wyginały się w jakimś makabrycznym tańcu. Sceneria i pogoda zsynchronizowała się…

  • Światowy Dzień Ziemi – dzień wyrzutów sumienia i wymówek… choć mogło być tak pięknie

    Światowy Dzień Ziemi – dzień wyrzutów sumienia i wymówek… choć mogło być tak pięknie

    22 kwietnia przypadają bardzo ważne urodziny. Urodziny Matki Ziemi, zwanej też Niebieską Planetą, a dla przyjaciół, po prostu – Ziemią. – Mnie to nie dotyczy, powie ktoś. – To nie moja sprawa, zawtóruje ktoś inny. – Te bzdety to tematy dla szurniętych ekologów, zarechocze ktoś trzeci… No tak. I po bólu. Nie mój temat… Nie…

  • Wiosna, ach to Ty! Czyli o tym, że każdy moment jest dobry na plany, niekoniecznie wiosenne

    Wiosna, ach to Ty! Czyli o tym, że każdy moment jest dobry na plany, niekoniecznie wiosenne

    Początki były trudne. Nawet bardzo. Pani Wiosna złapała jakiś totalny niedoczas i w dniu planowanej corocznej wizyty w Polsce… zaspała, spóźniła się na pociąg lub może rączy rumak zwichnął nogę i nie był zdolny do szarży na zimę… Trudno powiedzieć, co było powodem. Łatwiej określić jaki był efekt, a efekt tej zwłoki był taki, że…

  • Lepiej płakać w Rolls-Royce niż być szczęśliwą na rowerze

    Lepiej płakać w Rolls-Royce niż być szczęśliwą na rowerze

    „Lepiej płakać w Rolls-Royce niż być szczęśliwą na rowerze” – to słowa Patrizii Gucci, żony TEGO Gucciego. Czy jako żona spadkobiercy modowego imperium była szczęśliwa? Trudno oceniać. A może jako wdowa po człowieku, którego zleciła usunąć z tego świata? – jeszcze trudniej. Patrizia nie zgodziła się na przedterminowe zwolnienie z więzienia, bo to by oznaczało,…

  • Chcieć to móc – o tym, dlaczego Osioł ze Shreka nie mógł być rumakiem. Nasze własne Everesty

    Chcieć to móc – o tym, dlaczego Osioł ze Shreka nie mógł być rumakiem. Nasze własne Everesty

    „Chcieć to móc”, mówi słynna maksyma. Mniej więcej tak samo trafiona w ocenie sytuacji jak to, że cukier krzepi 😉 My ludzie lubimy w ładne teksty. Najlepiej w krótkie, obrazowe i od razu z podpowiedzią – jak żyć. I całe szczęście, jeśli trafiamy na te naprawdę mądre i budujące. Gorzej, jak na krzywdzące stereotypy. To…

  • Opowieść świąteczna o jajkach, miłości, szansach i tym, że życie jest za krótkie, by je odkładać na później.

    Opowieść świąteczna o jajkach, miłości, szansach i tym, że życie jest za krótkie, by je odkładać na później.

    Wszystko zaczęło się w warzywniaku. To tam się poznały. Zostały włożone do jednej wytłoczki. Jajek i Jaja 🙂 On, okazały w rozmiarze: solidne L, Ona – kształtne modelowe M. Aż dziw, że sprzedawca umieścił ich w jednej wytłoczce. To nie mógł być przypadek. To było przeznaczenie! Życie jajek jest kruche i krótkie. Od człowieczego różni…

  • Pomarańcze, wytrych i wybór. O krętej drodze do właściwych decyzji

    Pomarańcze, wytrych i wybór. O krętej drodze do właściwych decyzji

    Jestem z pokolenia, które pamięta, że kiedy tylko owoce te rzucano do sklepów, to wzięcie miały jak, równie egzotyczna, kawa. O tym, że będą dostępne w sklepach, informowano w głównych niusach. Do Polski w latach 80-tych trafiały głównie te z Kuby. I to nic, że kubańskie cytrusy były kwaśne i włókniste, ważne, że naród na…

  • Pieniądze szczęścia nie dają – o godności, bezsilności i różnym spojrzeniu na te same rzeczy

    Pieniądze szczęścia nie dają – o godności, bezsilności i różnym spojrzeniu na te same rzeczy

    Wg raportu ONZ, 15 listopada 2022 roku liczba ludności na świecie przekroczyła 8 miliardów osób. Wszyscy zamieszkujemy tę samą planetę. Wszyscy mamy jakieś spostrzeżenia, myśli, odczucia i marzenia. I wszyscy, bez wyjątku, z czymś się zmagamy. I w tej kwestii nie ma różnicy czy mówimy o osobie bajecznie bogatej, czy żyjącej na ulicy. Po prostu,…