Ogólnopolska Kampania Społeczna
"STOMAlife. Odkryj Stomię"

Szansą na szybszy powrót do dobrej kondycji i poprawy jakości życia po operacji wyłonienia stomii jest regularna aktywność fizyczna. Zanim przystąpisz do wykonywania ćwiczeń, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Upewnij się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do ich rozpoczęcia.

Poniżej kilka ćwiczeń, które pozwolą poprawić sprawność fizyczną po zabiegu wyłonienia stomii:

[Pobierz ćwiczenia]

     

    A1 Klęk podparty, ciężar ciała przeniesiony na ręce. Unieś od podłoża lewą nogę i skieruj kolano w stronę przeciwnego łokcia, ruch wykonuj naprzemiennie.


A2 Usiądź na podłożu, podeprzyj się na przedramionach. Zegnij nogi w stawach kolanowych i przyciągnij je do klatki piersiowej. Z wydechem, przesuń nogi w kierunku podłoża, jednocześnie nie dotykając go. Wytrzymaj parę sekund w tej pozycji, po czym wróć do pozycji wyjściowej.


A3 Połóż się na plecach. Ręce wyprostowane, ułożone bokiem. Nogi zgięte w stawach kolanowych. Naprzemiennie wykonuj skręty nogami, w prawą i lewą stronę.

 


A4 Połóż się na plecach, przedramiona oparte o podłogę. Naprzemiennie zginaj nogi w powietrzu tak, aby utrzymać je nad podłogą (tzw. rowerek).

 


A5 Połóż się na plecach, ramiona wzdłuż tułowia. Nogi zgięte w stawach kolanowych, stopy oparte o podłogę. Wdech, unieś miednicę nad podłoże. Wydech, powróć do pozycji wyjściowej.


A6 Klęk podparty, ciężar ciała lekko przeniesiony na jedną rękę. Wzrok skierowany w podłoże. Unieś drugą rękę na wysokość głowy. Wytrzymaj w takiej pozycji min 5 sekund, w zależności od własnych możliwości. Po wykonaniu ćwiczenia zmiana ręki.


A7  Połóż się na plecach, ramiona wzdłuż tułowia. Prawa noga oparta o podłoże, zgięta w stawie kolanowym. Druga, stopa oparta na kolanie prawym.Wdech, unieś miednicę nad podłoże. Wydech, powróć do pozycji wyjściowej.


A8  Zrób podpór boczny na przedramieniu oraz stopie. Ciało wyprostowane. Wdech, unieś rękę przeciwną bokiem, w górę (ponad głowę). Wydech, powróć do pozycji wyjściowej.