Ogólnopolska Kampania Społeczna
"STOMAlife. Odkryj Stomię"

STOMAlife_logoGłównym celem powstania Fundacji STOMAlife była potrzeba wspierania osób z wyłonioną stomią. Naszym działaniom od początku przyświeca jedna idea – poprawa jakości życia stomików. Dlatego nie mogliśmy pozostać obojętni na pojawienie się projektu zmian do ustawy refundacyjnej, która naszym zdaniem niesie realne zagrożenia dla środowiska stomijnego. W ostatnich tygodniach podjęliśmy szereg działań, aby głos stomików, lekarzy i pielęgniarek stomijnych został zauważony i dotarł do decydentów.

Odbyliśmy dziesiątki spotkań, wystosowaliśmy list do Ministra Zdrowia oraz list otwarty, którego adresatami byli miedzy innymi Pan Prezydent, Andrzej Duda oraz Pani Premier, Beata Szydło. List został również upubliczniony za pośrednictwem mediów. Udało nam się zbudować koalicję pacjenckich organizacji pozarządowych. Z naszej inicjatywy, 21 lipca odbyły się w Sejmie konferencja prasowa oraz debata, w której oprócz przedstawicieli Fundacji STOMAlife i środowiska stomików, udział wzięli między innymi Rzecznik Praw Pacjenta (prezentująca stanowisko w swoim imieniu  oraz Rzecznika Praw Dziecka) jak również przedstawicieleNaczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych, Fundacji Urszuli Jaworskiej, Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED, Fundacji OnkoCafe – razem lepiej, Stowarzyszenia Osób z Nietrzymaniem Moczu UroConti, Fundacji Europejskie Centrum Edukacji Po Prostu, Fundacji Integracja, Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, Towarzystwa Opieki nad Chorymi ze Stomią ŻYCIE, Stowarzyszenia Stomijnego Ile Koloru, Polskiego Stowarzyszenia Stomijnego Polilko, Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator im. prof. Tadeusza Koszarowskiego, Organizacji Pracodawców Przemysłu Medycznego Technomed oraz Pani Marszałek Elżbieta Radziszewska, Pani Poseł Lidia Gądek – przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki, Pan Poseł Andrzej Sośnierz – wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, Pani Poseł Elżbieta Gelert. Stale monitorujemy sytuację i reagujemy na bieżąco.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas w tych działaniach, i bez których nasz głos na pewno nie byłby tak zauważalny. Lista osób i organizacji, którym chcemy złożyć podziękowania jest długa, ale każdy głos w tej sprawie był i jest nadal na wagę złota.

Ale najmocniej i z całego serca dziękujemy Wam, naszym kochanym stomikom. Wasze zaangażowanie i czynny udział były dla nas największą motywacją do działania. Dziękujemy za ciepłe słowa, dziesiątki listów, nagrań i inspirujących spotkań. Po raz kolejny udowodniliście, że razem możemy przenosić góry!

Niestety, pomimo próśb Waszych, lekarzy, psychologów oraz ekspertów okres konsultacji nie został przedłużony. Jak zapewnili nas przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia w trakcie debaty w sejmie wszystkie stanowiska przesłane do Ministerstwa Zdrowia są analizowane. Czekamy więc na dalsze kroki oraz ostateczny projekt ustawy, który mamy nadzieję będzie uwzględniał te aspekty, o których wspominaliście w Waszych nagraniach oraz listach.