Ogólnopolska Kampania Społeczna
"STOMAlife. Odkryj Stomię"

pierwsza wycieczka rowerem 4 miesiące po operacjiŁukasz Jutkiewicz

Jakoś nie byłem pewien co do utworzenia bloga, ale postanowiłem, że spróbuję. Mam 30 lat i od 2 miesięcy jestem posiadaczem stomii. Wszystko zaczęło się kiedy pracowałem w szkole jako nauczyciel w-f.  W 2011 roku poszedłem do lekarza z powodu krwawień i biegunek. Po pierwszym w życiu badaniu jelita (kolonoskopia) stwierdzono u mnie CU (Wrzodziejące zapalenie jelita grubego). 29.11.2015 zadzwoniono do mnie, że mam się stawić na operację w Łodzi. Nie ma co ukrywać, że był to dość stresujący okres, bo dopiero zaczęło do mnie docierać co ma się wydarzyć.

czytaj więcej

 

FB_IMG_1459192995074Szymon Schmidt, 17 letni stomik

W wieku dziesięciu lat Szymonowi wycięto jelito grube z powodu polipowatości jelita grubego. Po operacji w szybkim tempie wrócił do zdrowia. Po około 3 miesiącach wrócił niemal do 100% sprawności sprzed operacji. Przez około trzy lata nic się nie działo. Zero jakichkolwiek powikłań. Potem, pod koniec wakacji trafił do szpitala. Miał straszne bóle nogi, nic praktycznie nie jadł, strasznie schudł i był wiecznie zmęczony. Słabo się czuł. Trzymali go w szpitalu na oddziale gastrologicznym około półtorej miesiąca. Wrócił do domu na dwa tygodnie po czym pewnego dnia dostał ataku gorączki, bólu nogi i czuł się strasznie słabo. Trafił do Centrum Zdrowia Dziecka gdzie okazało się, że na jelicie pojawiła się przetoka, przez którą spływała cała treść na kręgosłup. To z kolei powodowało ucisk na rwe kulszową. Wtedy wyłoniono mu stomię.

czytaj więcej

ZosiaZdjęcie 1, emerytowana nauczycielka, 62 letnia ileostomiczka.

Pani Zofia jest 62 letnią stomiczką i najlepszym dowodem na to, że stomia nie musi oznaczać rezygnacji z przyjemności i marzeń. Na co dzień nie unika ruchu, regularnie chodzi na basen i wyjeżdża w góry. Po zabiegu wyłonienia stomii towarzyszyła jej obawa przed dalszym życiem i reakcją otoczenia. Mimo to nie poddała się i nie zrezygnowała ze swojej pasji nauczania – dziś jest już szczęśliwą spełnioną emerytowaną nauczycielką. Zresztą przekonajcie się o tym sami, czytając historię, którą do nas przysłała.

czytaj więcej

11079351_955824081116108_2630865046820729068_nAgnieszka Gapska, była stomiczka

Agnieszka Gapska choruje na Leśniowskiego-Crohna. W czasie operacji resekcji jelit, odkryto, że jest w ciąży, a w jej trakcie trzeba było wyłonić u niej stomię. Dziś śladu po stomii nie ma, a na świecie został jej wspaniały synek – 3,5 letni Borysek. Stomia troszeczkę dała jej w kość ale wie, że da się funkcjonować tylko trzeba się tego nauczyć. Zresztą przekonajcie się o tym sami, czytając niezwykłą historię.

czytaj więcej

rozaAnna, lat 27, wolontariuszka POL-ILKO

Anna ma 27 lat. stomię wyłoniono u niej ponad 3 lata temu w wyniku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Na co dzień jest bardzo aktywną osobą, studiuje, współpracuje z POL-ILKO, spotyka się ze znajomymi i robi wszystko, na co tylko ma ochotę. Mimo wielu komplikacji jest bardzo silną osobą. Szybko zaakceptowała swoją stomię – ma świadomość, że dzięki niej żyje.

czytaj więcej

rozaMarcel

 Przedstawiamy Wam naszego kolejnego małego bohatera – Marcela Kaczyńskiego. Marcel ma już prawie roczek. Ileostomię wyłoniono u niego w trzeciej dobie po urodzeniu. W oczach mamy jest zwyczajnym, radosnym chłopcem, który nie przysparza większych problemów. Postanowiliśmy porozmawiać z nią na temat historii jego stomii. Zapraszamy do lektury!

czytaj więcej

ZdjęcieKrzysiek – trzydziestolatek, a od 10 lat urostomik.

Krzysztof ma już trzydzieści lat, jego „malinka” – bo tak nazywa swoją stomię – obchodziła niedawno swoją dziesiątą rocznicę. Z tej zrobił małe podsumowanie swojego życia z woreczkiem na brzuchu, okazało się, ze od czasu wyłonienia stomii zmieniło się ono na plus. Podzielił się z nami swoją historią – zapraszamy do lektury.

czytaj więcej

00025Piotr Lasociński 

Piotr Lasociński od ponad roku jest stomikiem. Stomia została u niego wyłoniona w wyniku colitis ulcerosa – wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Uważa, że stomia zmieniła jego życie na lepsze, dzięki niej może normalnie funkcjonować i rozwijać się zawodowo. Na co dzień prowadzi własną restaurację, uprawia sporty i jest szczęśliwym mężem oraz tatą.

 czytaj więcej

 

Oskar1Oskar

Oskar jako noworodek miał wyłonioną kolostomię. Obecnie posiada urostomię. Nie przeszkadza mu ona w zabawie i codziennych psotach. W przyszłości chciałby być pilotem.
Zapraszamy do obejrzenia jego historii!

czytaj więcej

 

Kwiryn BuzalskiKwiryn Buzalski

Kwiryn Buzalski ma 85 lat, od 11 lat jest stomikiem, a od 9 lat prezesem ZOR POL-ILKO w Koszalinie. Jak twierdzi, mimo tego, że wiek nie pozwala mu na wiele rzeczy, stomia nie wpłynęła na jego życie negatywnie, a wręcz przeciwnie.

czytaj więcej

PiwowarskiAndrzej Piwowarski

Stomik od 16 roku życia, od sześciu lat jest prezesem Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO. Chętnie wspina się po górach i jeździ na rowerze. Swoim życiem i działanie pokazuje, że stomia w niczym nie przeszkadza. Skończył studia, działa w czterech organizacjach pozarządowych.

czytaj więcej

Tomasz Tobiaszewski

Alpinista. Od operacji wyłonienia stomii, która miała miejsce 12 lat temu, zdobył już sześć czterotysięczników, w tym najwyższy szczyt Europy – Mount Blanc. Ponadto planuje na Khan Tengri, pierwszy w jego karierze siedmiotysięcznik znajdujący się w centralnej części pasma górskiego Tien -Shan z temperaturą na szczycie dochodzącą do -30 stopni Celsjusza.

czytaj więcej

Hanna Hybicka

Sekretarz i wolontariusz Mazowieckiego Oddziału POLiLKO, gdzie pomaga innym stomikom. Sama też jest stomikiem od czterech i pół roku. Cały czas jest bardzo aktywna. Poza pracą w stowarzyszeniu statystuje w filmach, tańczy, pływa i jeździ na łyżwach.

czytaj więcej

 

Arkadiusz

Arkadiusz jest stomikiem od wielu lat. Jako tenor przez 8 sezonów śpiewał w chórze Teatru Wielkiego, obecnie kontynuuje swoją pasję – systematycznie śpiewa w kilku chórach w Otwocku. Jest w najlepszym wieku dla głosu tenora, dlatego planuje nagrać dla swoich najbliższych płytę z utworami, które są najbliższe jego sercu.

czytaj więcej

Paweł Osuch                                            

Paweł jest absolwentem liceum. Ileostomię wyłoniono mu w wyniku wypadku, podczas zawodów piłki ręcznej w kwietniu, tuż przed maturą. Nie przeszkodziło mu to jednak w przystąpieniu do egzaminów. Teraz planuje rozpocząć studia na Politechnice Warszawskiej i dalej aktywnie uprawiać sport.

czytaj więcej

j.matalewskaJolanta Matalewska

Jolanta Matalewska jest prezesem Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO w Szczecinie. Ze stomią funkcjonuje od 25 lat. Po operacji wyłonienia stomii w jej życiu otworzył się nowy rozdział. Jako wolontariuszka dostrzega potrzebę jednoczenia się stomików, gdyż jak podkreśla w jedności tkwi siła.

czytaj więcej

mz.1pngMonika Żołnowska

Monika Żołnowska ma stomię od 27 roku życia, a od 3 lat cieszy się, że ją wyłoniono. Stomia pozwoliła jej czerpać radość z życia. Obecnie dla Moniki nie ma rzeczy niemożliwych. Pływa, jeździ na rowerze, wychowuje syna. Czuje się atrakcyjną kobietą, a worek przyczepiony do brzucha nie stanowi dla niej żadnego ograniczenia.

czytaj więcej

kaniewska2Dorota Kaniewska

Dorota Kaniewska- członek Zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL – ILKO oraz prezes Oddziału Regionalnego w Warszawie. Ze stomią żyje od 13 lat. Łącznie przeszła 14 operacji oraz radioterapię i chemioterapię. Nie poddała się i dziś dzieli się swoimi doświadczeniami, a także angażuje się społecznie. Bo jak mówi ” nie ma nic piękniejszego niz triumf życia nad chorobą”.

                czytaj więcej

marekJolanta i Marek Stypuła

Jolanta i Marek Stypuła weszli w związek małżeński po trzech dniach znajomości. Miłość od pierwszego wejrzenia po 40 latach została wystawiona na próbę. U Marka zdiagnozowano nowotwór jelita cienkiego, co skutkowało operacją wyłonienia stomii. Obydwoje zgodnie powtarzają, że walczą z rakiem, a nie ze stomią.

czytaj więcej

zielone jezioroPaulina Kaszuba

Paulina Kaszuba ‒ architekt wnętrz i stomiczka od 13 roku życia. Uwielbia podróżować i cieszyć się życiem. Stomia nie stanowi dla niej żadnego ograniczenia: pływała z delfinami, skakała ze spadochronem i latała na paralotni. To tylko nieliczne, zrealizowane przez Paulinę marzenia. Stworzona przez nią lista rzeczy, które chciałaby zrobić w życiu nie ma końca.

czytaj więcej

OLYMPUS DIGITAL CAMERATomasz Tobiaszewski

Relacja z wyrawy Tomasza Tobiaszewskiego na siedmiotysięcznik Khan – Tengri.

 

czytaj więcej