Ogólnopolska Kampania Społeczna
"STOMAlife. Odkryj Stomię"

Jeśli zostaną spełnione wszystkie warunki bezpiecznego zabiegu, to jak najbardziej jest szansa na normalne życie. Oczywiście potrzebna jest także pewność, że choroba zasadnicza została wyleczona.

Czy po zespoleniu mogą wystąpić powikłania?

Podobnie jak w przypadku każdego innego zabiegu chirurgicznego, po operacji zespolenia mogą wystąpić powikłania. Dalszy, dotychczas wyłączony z pasażu jelitowego odcinek przewodu pokarmowego może wykazywać daleko posunięte zmiany degeneracyjne i w związku z tym, zespolenie jelitowe wykonane ręcznie lub staplerowo może być słabo ukrwione, niedrożne lub nieszczelne.
Najczęściej spotykane powikłania po zabiegu rekonstrukcji przewodu pokarmowego to uszkodzenia innych narządów w czasie preparowania jelit, niedrożność zespolenia lub powstanie nieszczelności, zaciek treści jelitowej do jamy otrzewnej, powikłania septyczne włącznie z rozlanym zapaleniem otrzewnej.

Odpowiedzi: Jerzy Medyński, chirurg pracujący w Klinice Chirurgii Małoinwazyjnej i Proktologicznej – Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza – Radeckiego we Wrocławiu

puzzle-396836_1280